BIST 11.027
DOLAR 32,87
EURO 35,65
ALTIN 2.548,87
HABER /  DÜNYA

Trende gözleri önündeki tecavüzü izlediler

Paris'te banliyo treninde genç kıza tecavüz edilirken yolcuların kayıtsız kalması tartışma konusu oldu.

Abone ol

Başkent Paris'te genç bir kızın bir banliyö treninde diğer yolcuların gözü önünde tecavüze uğraması, Fransa'da suça göz yumanın da suçlu olup olmadığı konusunda tartışma yarattı.

Paris'in güneydoğu banliyölerinden Melun'dan Paris istikametine akşam bindiği bir trende, yolcuların gözü önünde tecavüze uğrayan adı açıklamayan 22 yaşındaki kız öğrenci iki hafta sonra sessizliğini bozdu.

TECAVÜZCÜ YOLCULARLA BİRLİKTE İNDİ

Fransız basınına konuşan genç kız, 4 Şubat gecesi yaşadığı tecavüz sırasında hiçbir yolcunun en ufak bir reaksiyon bile göstermediğini, Melun garında tecavüzcünün de herkesle beraber trenden inerek uzaklaştığını söyledi.  

Olayın ardından trenden indiğini ve kendisine tecavüz eden kişi tarafından bir müddet takip edildiğini anlatan genç kız, koşar adımlarla ailesinin evine sığındığını belirtti.

Olayın etkisiyle şok geçiren genç kız, "Sadece izlediler, kimse yardım etmedi. Trendeki yardım butonunu bile çekmediler" ifadelerini kullandı.

Olayın zanlısı ise tren garındaki kameralar sayesinde yakalandı ve mahkemeye sevk edildi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Fransa'da faaliyet gösteren Tecavüze Karşı Feminist Kollektifi Başkanı Emmanuelle Piet, "İnsanlar etraflarındaki tecavüzlere ve tacizlere karşı duyarsız" dedi.

Bu olaya benzer bir olayın geçen yıl Lille'de de yaşandığına dikkati çeken Piet, metroda genç bir kadının yolcuların gözü önünde tecavüze uğradığını ve savcılığın olaya seyirci kalan yolcular hakkında soruşturma başlattığını anlattı.

Fransa Ceza Hukuku'na göre, tecavüzü görmezden gelen yolcuların da suça pasif şekilde ortak olduğuna dikkati çeken Piet, böyle bir durumda metro ve trenlerdeki acil durum butonlarının çekilebileceğini hatırlattı.

FRANSA'DA HER YIL 86 BİR KADIN KURBAN

Resmi rakamlara göre, Fransa'da her 10 kadından 1'i tecavüze ya da cinsel tacize uğruyor.

Her yıl, 18-75 yaş arası 86 bin kadın bu tip olaylara maruz kalıyor. Ancak kurbanlardan sadece yüzde 13'ü durumu polise bildirirken, şikayetlerin de sadece yüzde 1'i mahkumiyetle sonuçlanıyor.

Tecavüz vakalarında yıllara oranla artış ya da azalma olmadığına dikkati çeken Piet, Tecavüze Karşı Feminist Kollektifi'nin kurulduğu 1985 yılında da rakamların aşağı yukarı aynı olduğunu kaydetti.

TEHLİKE ANINDA YARDIM ETMEYENE 5 YILA KADAR HAPİS

Fransız kamuoyunda şok etkisi yaratan olayın bir benzeri geçen yıl da yaşanmıştı. Geçen yıl nisan ayında Lille kentinde de 29 yaşında genç bir kadın metroda yolcuların gözü önünde tecavüze uğramış ve savcılık duruma tepkisiz kalan yolcuların tek tek kimlik tespitinin yapılması için soruşturma başlatmıştı. 

Lille Savcısı Frederic Fevre, o dönem, yolcuların kimliklerinin tespit edilmesi halinde, tehlike altındaki birine göz göre göre yardım etmedikleri için haklarında 5 yıl hapis ve 75 bin avroya kadar para cezası istemiyle dava açılabileceğini söylemişti.

Ancak yetersiz kamera kayıtları nedeniyle yolcuların eşgalleri tespit edilememiş ve soruşturma ağustosta durdurulmuştu.

ÖZGECAN CİNAYETİ

Türkiye'de de Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan 11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülmüş, Aslan'ın yanmış bedeni 13 Şubat 2015 günü bulunmuştu. Olayın failleri suçlarını itiraf etmişti.

Özgecan Aslan cinayeti ülke çapında kadına yönelik şiddete karşı önlemler alınması talebiyle çeşitli eylemlere ve gösterilere yol açmış, siyasilerden de olayı lanetleyen açıklamalar gelmişti.