BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Cizre'ye yürüyen HDP heyeti çembere alındı

Diyarbakır'dan yola çıkan ve Midyat'tan sonra yürüyerek Cizre'ye ulaşmaya çalışan heyetin Cizre'ye girişine izin verilmiyor. HDP milletvekilleri, ilçe girişinde çembere alındıklarini söyledi. Heyettekilerle polis arasında itişmeler yaşandığı belirtiliyor.

Abone ol

Sokağa çıkma yasağının 7. gününe girdiği Şırnak'ın Cizre ilçesine yürüyen HDP heyetinin yolu güvenlik güçleri tarafından dün olduğu gibi bu sabah da kesildi. Güvenlik güçleri ile milletvekilleri arasında itişmeler yaşandığı belirtiliyor.

Dün öğlen saatlerinde Mardin'in Midyat ilçesinden yürüyüşe başlayan ve aralarında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu HDP heyetinden milletvekilleri, sosyal medyada paylaştıkları mesajlarda Şırnak'ın İdil ilçesinde ablukaya alındıklarını söyledi.

HDP heyetinin içerisinde seçim hükümetinin Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan da bulunuyor.

Dün gece İdil ilçesine ulaşan heyet üyelerinin ilçeden çıkmalarına izin verilmemişti.

Bu sabah yürüyüşe devam etmek için tekrar yola çıkan heyetin yine İdil'den ayrılmasına izin verilmediği ifade ediliyor.

'Heyete müdahale ediliyor'

HDP heyetindeki milletvekillerinden Garo Paylan, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda, "Cizre yolunda barikatı aştık. Yolu bir daha kestiler, dağlara vurduk. Bakanlara, milletvekillerine müdahale ediliyor" dedi.

Doğan Haber Ajansı da İdil çıkışına gelen ve yaklaşık 500 metre ilerleyen HDP heyetinin yolunun polis tarafından kesildiğini ve heyet ile polis arasında itişmelerin yaşandığını aktardı.

Polisin engellemesi üzerine asfalt yoldan çıkarak dağlık yoldan Cizre'ye ulaşmaya çalışan heyetin yolunun bu kez de çevik kuvvet polisi tarafından çevrildi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve bazı vekillerin güvenlik güçleriyle görüşmeleri devam ediyor.

Demirtaş, Cizre'ye doğru yola çıkmadan önce dün Diyarbakır'da yaptığı açıklamada ilçedeki sokağa çıkma yasağını eleştirmiş ve "Cizre’de sokağa çıkma yasağı kaldırılmıyor. Sıkıyönetimde en vicdansız hükümet bile 1-2 saat zaman tanır. 6 gündür kesintisiz sokağa çıkma yasağı var. Cizre halkı direndiği için bunu yaşıyor" demişti.