BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,43
HABER /  DÜNYA

Çin'den Fransa'ya tehdit gibi çıkış! Bir an önce iptal et

Anadolu Ajansı

ÇİN Savunma Bakanlığı, Fransa'nın Tayvan'a silah satışına ilişkin, 'Çin, Fransa'dan ikili askeri ilişkilerin daha fazla zarar görmemesi için Tayvan'a silah satışı planını bir an önce iptal etmesini talep ediyor.' açıklamasını yaptı.

Abone ol

Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang başkent Pekin’de yaptığı yazılı açıklamada, Tayvan’a herhangi bir ülkenin silah satışına ve herhangi bir ülkenin Tayvan ile askeri ilişki geliştirmesine karşı çıktıklarını belirtti.

"Çin, Fransa’dan ikili askeri ilişkilerin daha fazla zarar görmemesi için Tayvan’a silah satışı planını bir an önce iptal etmesini talep ediyor." ifadelerini kullanan Sözcü Rın, ülkesinin herhangi bir şekilde dış güçlerin ve "Tayvan Bağımsızlık" yanlılarının ayrılıkçı hareketlerini boşa çıkarabilecek kabiliyet, inanç ve kararlılığı olduğunu kaydetti.

Fransa’dan 1991 ve 1992 yıllarında 6 Lafayette sınıf fırkateyn ve 60 Mirage sınıf savaş uçağı alan Tayvan, yaklaşık bir ay önce gemilerin füzelerinin müdahale sistemlerini bir üst seviyeye çıkarmak için Fransa’dan ekipman alacağını açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien de 13 Mayıs’ta Fransa’ya bu konuda ciddi endişelerini ilettiklerinin altını çizmiş ve bu ülkeye "Tek Çin" ilkesine bağlı kalması çağrısında bulunmuştu.

Tayvan'ın statüsü

Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine Çan Kayşek (Chiang, Kai-shek) ve bazı hükümet üyeleri Tayvan'a yerleşip, 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmiş ancak "milliyetçi Çin" olarak da adlandırdıkları Tayvan'ın, Çin tarafından bağımsızlığı kabul edilmemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Mahkeme Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil’in savunmasını alacak
Borsa İstanbul duyurdu! 5 Haziran'da başlıyor
Bursa'da dün motosiklet aldı bugün kaza yaptı
Caner Erkin'den korona iddiasına yanıt
Iğdır Emniyet Müdüründen HDP'li vekile: Propaganda yapma
Yaşlılar koronavirüs vergisi ödesin! Oxford Üniversitesi profesörü önerdi
Elazığ'da kaçak avlanan 2 balıkçıya ceza yağdı
Tarih belli oldu! Yeni 100 TL'lik banknotlar geliyor
Dua ve salavat çıkışıyla tepki toplayan Bülent Arınç'tan eleştirilere yanıt!
Söke'de bir günlüğüne başkan olan CHP'li meclis üyesi ortalığı karıştırdı tüm imzaları iptal
Yorumlar