BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,44
ALTIN 1.166,36
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çin'de 'yapay zeka' okullarda ders olarak verilecek!

Teknolojinin başkenti olarak kabul edilen Çin'de bu yıl pilot olarak okutulan "yapay zeka" dersi gelecek yıldan itibaren okullarda seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlanacak.

Abone ol

İlk ve ortaokullar için hazırlanan10 seri şeklindeki kitapların 6'sı eğitime hazır hale getirilip, bu kitaplarla öğrencilere bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilecek. 

Çin Uluslararası Radyosu'nun paylaştığı haberde, gelecek yıl yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli ya da okulun temel müfredatının dersi olarak okutulacak.

Bu alanda yetişmiş öğretmen yok
Ayrıca, kitapların oluşturulmasında yardımcı olan Şıncın merkezli yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi UBTECH'in Başkan Yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesine rağmen bu alanda hala yeterli yetişmiş öğretmen ve öğretim kaynağı olmaması ve okullardaki müfredat eksikliği gibi zorluklarla karşılaşıldığını belirtti.

Hedef 150 milyon dolar
Yapay zeka üzerine kitaplar, Şanghay'ın Ciading bölgesindeki bazı pilot okullarda okutuluyor. Çin Devlet Konseyi geçen yıl temmuz ayında yayınladığı 3 adımdan oluşan yol haritası ile 2030'a kadar ülkede sivil alanlardan askeriyeye, yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşmasını planladıklarını duyurmuş, geçen yıl yapay zeka sektörünün değeri 28 milyar dolara çıkmıştı.