BIST 4.766
DOLAR 20,07
EURO 21,57
ALTIN 1.255,08
HABER /  DÜNYA

Trump'tan gözdağı 'Hükümeti kapatırım'

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına göçmenler için yapmayı planladığı duvar için bu sefer kendi halkını tehdit etti. Hükümeti kapatabileceğini açıklayan ABD Başkanı, göçmenlerin sınır geçişinin engellenmesi içinde orduya öldürme emrini verdiğini söyledi.

Abone ol

ORTA AMERİKA ülkeleri El Salvador, Honduras, Guatemala ve Nikaragua’dan daha iyi bir hayat için ABD’ye gitmek isteyen göçmenler için ABD Başkanı Donald Trump’tan bir açıklama daha geldi. Meksika’ya göçmenlerin ABD’ye geçmemesi için talimat veren Trump bu kez iç kamuoyunu ilgilendiren ve endişe veren bir karar alabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırında devam eden göçmen krizi sebebiyle inşa etmeyi planladığı duvar için gerekli bütçeyi alamaması halinde hükümeti kapatabileceğini açıkladı. Sınırdaki askerlerin 'öldürücü güç kullanmasına' izin verdiğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump basına yaptığı açıklamada, Orta Amerika Ülkeleri'nden gelen göçmenlerin Meksika sınırı üzerinden ülkeye girmesini önlemek için iki ülke arsında inşa etmeyi planladığı duvar için gerekli bütçenin ayarlanmaması halinde hükümeti kapatabileceğini söyledi.

Trump, "Bir kapatma söz konusu olabilir mi? Duvarı da içeren sınır güvenliği konusu sebebi ile kesinlikle olabilir" ifadelerini kullandı. Gerekli durumlarda sınırdaki ABD askerlerinin öldürücü güç kullanmasına izin verileceği konusunda da konuşan Trump, "Eğer öldürücü güç kullanmak zorunda kalırlarsa, ben izin verdim. Umarım kullanmak zorunda kalmazlar" dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise yaptığı açıklamada ABD İç Güvelik Bakanlığından henüz bu yönde bir bildirim almadıklarını belirterek, bakanlıktan böyle bir talebin gelmesi halinde ‘öldürücü güç' kullanma yetkisinin ABD askerlerine verilebileceğini duyurmuştu.