BIST 10.992
DOLAR 33,03
EURO 35,85
ALTIN 2.521,07
HABER /  EKONOMİ

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli: Ödemeler bugün başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Bugün itibarıyla başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başlıyoruz, toplamı 490 milyon lira." dedi.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de Ege Ekonomik Forumu'na katıldı. Pakdemirli, tarım, et fiyatları ve hayvancılıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

HAYVAN İTHALATI 2021'DE SONA ERECEK
Pakdemirli, yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki 6 ay içerisinde kasaplık hayvanla ilgili herhangi bir ithalatımız olmayacak. Bunu net söyleyebilirim ama Türkiye (tüketimini) 6 kilodan 15 kiloya çıkarırken üretimini yüzde 70 artırmış. Bugün itibarıyla tüketici tercihleri proteinde bir miktar daha ette olduğu için bizim bu konuyla ilgili ithalat bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmamız 3 senelik bir program. 2021 yılı içinde biz artık 'tamamen Türkiye bu konuda ithalata bağımlı olmaktan kesinlikle çıkacaktır' diyebiliyoruz." dedi.

UCUZ ET SATIŞI DEVAM EDECEK
"Ucuz eti sosyal sorumluluk olarak görüyoruz." diyen Pakdemirli, "Türkiye'de 81 ilde teşkilatı olan üç büyük markette 29 lira kıyma, 31 lira kuşbaşı et satışları devam etmekte. Bunu da devam ettirebildiğimiz sürece devam ettirmeyi düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

DESTEK ÖDEMELER BUGÜN BAŞLIYOR
Bakan Pakdemirli, "Bugün itibarıyla başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başlıyoruz, toplamı 490 milyon lira." dedi.