HABER / POLİTİKA

Çılgın projeyi ucubeye benzeten lider!

Çılgın projeye yönelik muhalefetin eleştirilerine bir yenisi daha eklendi. DP lideri Zeybek sert çıktı.

Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesi beklenen etkiyi yarattı. Herkes bu projeyi konuşuyor. Muhalefet ise tepkili. CHP ve MHP liderlerinin ardından bir eleştiri de DP genel başkanı Namık Kemal Zeybek'ten geldi.

Zeybek, ''Kendisi bir çılgın proje olan Recep Tayyip Erdoğan, bir ucube projeyi ortaya atıyor ve toplum bunu ciddiye alıyor'' dedi.

Projenin kendilerine ait olduğunu savunan ve uygulanmasına karşı çıkmayan SP lideri Kamalak ise, ''Bu çılgın proje değildir, çalgın projedir'' dedi.

Zeybek, partisinin Bostancı Green Park Otelde düzenlenen milletvekili aday tanıtım törenine katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Çılgın Proje: Kanal İstanbul'a değinen Zeybek, Türkiye'de insanların ''uyutulduğunu, uyuşturulduğunu'' ileri sürdü. Zeybek, şöyle devam etti:

''Dün, bugün bütün televizyonlarda bir masal alemi ve masalımsı resimler yayınlanıyor. Kendisi bir çılgın proje olan Recep Tayyip Erdoğan, bir ucube projeyi ortaya atıyor ve toplum bunu ciddiye alıyor. 'Çılgın proje' diyorlar, toplumu meraka sokuyorlar. Sonra ortaya bir ucube çıkıyor ve bu ciddiye alınıyor. İnsanlar televizyonlara çıkıyorlar. Zaten ele geçirilmiş, sindirilmiş, korkutulmuş, kıpırdayamaz hale getirilmiş geniş basın yayın organlarımız ne yapacaklardı? Hemen bir takim insanlar çağrılıyor ve sanki bu proje başlamış ve bitmeye yaklaşmış da iyi mi, kötü mü tartışması yapılıyor.''

Birilerinin ''efendim bu Kanuni'nin projesi'' dediğini belirten Zeybek, hiçbir kaynakta Kanuni'nin böyle bir projesi olduğunu okumadığını söyledi. ''Muhteşem Süleyman'ın projesini, görkemli Erdoğan gerçekleştiriyor'' denildiğini belirten Zeybek, ''Görkemli Erdoğan, bir masal adamıdır. Gerçekte böyle bir şey yok'' dedi.

Ortada bir proje olduğunu ama bu projenin ''Recep Tayyip Erdoğan ve onun AKP'si projesi'' olduğunu öne süren Zeybek, ''Hiç kuşkunuz olmasın bu uluslararası bir projedir'' dedi.

Zeybek, Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanı iken ''İstanbul bundan daha fazla nüfusu kaldıramaz, vize koyalım. İstanbul'a vizesiz kimse gelip yerleşemesin'' dediğini hatırlatarak, ''Sanki onu diyen o değilmiş. Zaten o değildi, o bir başka adamdı. O, o dönemde 'batı kulübü' deyip, Amerika'ya ağzına gelen her şeyi söyleyen, batı emperyalizminden bahseden bir insandı. Şimdi ne oldu, dönüştürüldü ve bu hale getirildi. O zaman yaptığı buydu, şimdi yaptığı bu. Çünkü bu başka bir insan, bu ele geçirilmiş bir insan'' şeklinde konuştu.

KAMALAK: BU ÇILGIN DEĞİL ÇALGIN PROJE

Çılgın projeye bir eleştiri de Saadet Partisi lideri Mustafa Kamalak'tan geldi. ''Kanal İstanbul'' projesinin kendilerine ait olduğunu savunan Kamalak, ''Bu çılgın proje değildir, çalgın projedir'' dedi.

Mustafa Kamalak, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğine (ASKON) yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının ''Kanal İstanbul''a ilişkin sorularını yanıtladı. Kamalak, bu projenin Milli Görüş'e ait olduğunu ve kitabının da yazıldığını belirterek, projenin, Beyoğlu teşkilatının 10 yıllık bir çalışmasının ürünü olduğunu savundu.

Projeye olumlu baktıklarını belirten Kamalak, ''Çünkü projenin sahibi biziz. Bu çılgın proje değildir, çalgın projedir. Yapıyorlarsa yapsınlar. Ülkeye hayırlı olsun. O önemli bir projedir'' dedi.

Yorumlar6 yorum