BIST 10.471
DOLAR 32,53
EURO 35,02
ALTIN 2.453,28
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Chrome virüsünden böyle kurtulun

Sosyal medyadan sizin adınıza paylaşım yapan Chrome virüsünden bu şekilde kurtulun.

Abone ol

Şu an oldukça sık şikayet aldığımız bir konu üzerine bir araştırma-inceleme yaptık. Sonuçta Facebook ve Twitter üzerinden sizin adınıza paylaşım yapan bir virüs var.

chrome-virus.jpg
Bu virüs bilgisayarınıza Flash Player güncellemesi gibi görünerek bulaşıyor. Kurban olan bir arkadaşınızın paylaştığı bir linke tıklamanızla açılan Flash Player güncellemesi gibi görünen pencerede yükle dediğinizde virüsü bilgisayarınıza ve haliyle chrome'a yüklüyor. Bu virüs sadece chrome üzerinde çalışıyor, bu yüzden korkmanıza gerek yok bu yazıda size nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz.

1- Buradan program kaldırma yazılımını indirin.

2- Programı kurduktan sonra Adobe Flash Player 1,90 isimli bir girdi göreceksiniz. Bunu kaldırın.

3- Ardından Chome'dan çıkın.

Karşınızda Xperia Z Ultra

4- Bilgisayarınızdan C:Documents and SettingsKULLANICI ADINIZLocal SettingsApplication DataGoogleChromeUser DataDefaultExtensions adresine gidin burası gizli olabilir o yüzden klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster seçeneğini aktifleştirin. Bu dizinde Chrome'a ait eklentiler muhafaza edilir. Zararlı eklenti de burada saklanıyor bu yüzden herşeyi silin. Arada eklentileriniz de gidebilir ama önemli olan zararlı eklentiyi temizlememiz.

5- Son olarak kayıt defterinde ( Başlat > Çalıştır > Regedit ) "HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > Extenstions" anahtarını bulun. Değerler içinde "fhasdfshdfashdfas" gibi karışık isimli bir girdi olacak. Bunu silin.

Tebrikler artık virüsü kaldırdınız!

Kaynak: teknolojioku.com