HABER / POLİTİKA

CHP Büyükerşen'i havada kaptı!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, DSP'den istifa etti

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Demokratik Sol Parti'den (DSP) istifa etti. İstifanın ardından Büyükerşen'e CHP'den jet teklif geldi.

Büyükerşen yaptığı yazılı açıklamada, halen Eskişehir'e yeni bir yatırım konusuyla ilgili olarak yurt dışında bulunduğunu hatırlattı. DSP Genel Merkezi'nin, partiden istifa etmesi için yaptığı çağrıyı öğrendiğini ifade eden Büyükerşen, şu görüşleri dile getirdi:

''Yapılan açıklamaya göre, istifamın istenmesi sebebi gerçekleri yansıtmıyor. İleri sürüldüğü gibi, ben ne yeni bir park, ne de yeni bir heykel açılış töreni yaptım. Çağdaş Gazeteciler Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, Uğur Mumcu'yu anmak ve onun adına demokrasi ödülleri dağıtmak üzere düzenledikleri toplantılara davetli olarak katıldım. İstifa çağrısının gerçek nedeni, bir süreden beri parti yönetiminin yanlışlıklarını eleştirmemdir.''

DSP PARÇA BUÇUK OLACAK!

Büyükerşen, son olarak DSP Milletvekili Sayın Hasan Macit'e partinin tek başına seçimlere katılma kararının yanlışlığına ilişkin görüşlerini açıkladığını da belirterek, Macit'e, ''Haziran seçimlerinde, AKP eğer bugünkü çoğunlukla yine iktidar olursa bunun suçlusu solda ve merkez sağda bölünmüş, parça buçuk partilerle onların yöneticileridir. Kamuoyu nezdinde DSP de bunlardan biri olacaktır. Parlamentoda sayısal gücü çok olan iktidarlar, karşılarında aynı güce çok yakın muhalefet olmazsa kontrolsüz güç olarak, demokratikleşme açısından tehlikeli kazalara yol açarlar. Onun için tek başınıza seçime katılmak yerine merkez sağ ve soldaki parçalı partilerle temaslar kurup, yeni imkanlar yaratmalısınız. Rahmetli Ecevit'in de, vefatından önce böyle bir arayışın içinde olduğunu hepimiz biliyoruz'' dediğini bildirdi.

İSTEKLERİ CEVAPSIZ BIRAKMIYORUM

Yılmaz Büyükerşen, bu sözlerinin DSP Başkanlık Divanı'nı çok rahatsız ettiğinin anlaşıldığını dile getirerek, ''Keşke bu düşüncelerim yüzünden disiplin soruşturması açsalardı. Herhalde detaylı olarak vereceğim savunmanın yazılı bir belge olmasından kaçındıkları için istifa çağrısı yapıyorlar. Rahmetli Bülent Ecevit'in vefatından sonra, Türkiye siyasetinde ve demokrasi yolunda misyonunu tamamladığını gördüğüm ve bugüne kadar, siyasi etik anlayışım gereği Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dimdik durduğum DSP'den, isteklerini de cevapsız bırakmayarak istifa ediyorum'' dedi.

İSTİFA TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

DSP yönetimi dün akşam saatlerinde CHP'ye geçip geçmeyeceği tartışma konusu olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in istifasını istemişti. DSP ile Büyükerşen arasındaki gerginliğe neden olarak ise bir sürüdir CHP'ye geçeceği yönündeki iddialar hakkında Büyükerşen'in açıklama yapmaması ve Kent Park'ta Uğur Mumcu anısına dikilen 'Özgürlük ve Demokrasi' heykelinin açılışına, DSP'liler yerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu çağırması gösterilmişti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN MESAJ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP'den istifa eden Yılmaz Büyükerşen partilerine katılırsa bundan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, üç dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor.

Yılmaz Büyükerşen, 2004 yılında DSP eski Genel Başkanı merhum Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirmişti.

İLK TEKLİF TEKİN'DEN

Dün akşam DSP'nin istifa çağrısı ardından konuşan CHP'li Gürsel Tekin ise DSP'lilerin iddialarında yanıldığını, açılış etkinliğinin planlı olmadığını söylemişti. Yılmaz Büyükerşen'in CHP'ye geçme konusunda kendileriyle bir bağlantı kurmadığınıda dün akşam açıklayan Tekin 'eğer isterse kapılarının her zaman açık' sözleriyle Büyükerşen'e yeşil ışık yakmıştı.

CHP'li Gürsel Tekin, bugün Büyükerşen'in resmen istifa etmesinin ardından yine hızlı bir açıklama yaparak, "Sayın Büyükerşen'i resmen partimize davet ediyoruz" dedi.

Yorumlar8 yorum