BIST 8.026
DOLAR 28,91
EURO 31,43
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Chavez 'ABD ve İsrail komplosuna kurban gitti'

Venezuelalı yetkililer, 5 Mart'ta ölen eski Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in 'emperyalist güçler tarafından' öldürüldüğünü söylüyor.

Abone ol

Venezuelalı yetkililer, 5 Mart'ta ölen Hugo Chavez'in yabancı ülkelerin bir komplosuna kurban gittiğinden şüphelendiklerini ve konunun soruşturulacağını söylüyorlar.

BBC'ye konuşan Petrol Bakanı Rafael Ramirez, Chavez'in ölümünden ABD ve İsrail'in sorumlu olduğunu söyledi.

Ramirez, soruşturmanın bu şüpheleri kanıtlayacak bulguları ortaya çıkartmasını umduğunu belirtti.

Hugo Chavez, 2011 yılında kanser olduğunu öğrendikten sonra yaptığı bir açıklamada, hastalığın ''yabancı emperyalist güçler'' tarafından kendisine enjekte edilmiş olabileceğini kaydetmişti.

Arafat'la benzerlik

14 yıl Venezuela'yı yönetmiş olan Chavez'in yakın çevresinden Petrol Bakanı Ramirez, BBC İspanyolca servisine Caracas'ta verdiği mülakatta, Chavez'in ölümünün ''Yaser Arafat'ınkine benzer biçimde, bir komplonun eseri olduğuna kesin gözüyle baktığını'' söyledi.

Chavez'in öldüğü gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolas Maduro da Yaser Arafat'la Hugo Chavez'in ölümleri arasında benzerlik kurmuştu.

Muhabirler, geçen Salı gününden bu yana Venezuela hükümetinin Amerikan karşıtı söyleminin tırmanış gösterdiğini bildiriyorlar.

Nicolas Maduro, Chavez'in ölüm haberini açıklamasından birkaç saat öncesinde televizyondan yaptığı konuşmada ''Venezuela'yı istikrarsızlaşmayı hedefleyen bir planın başarısızlığa uğratıdığını açıklamıştı.

Ateşeler sınırdışı

Maduro, komplo planlarına dahil olmakla suçladığı iki Amerikalı askeri ateşenin sınırdışı edilmesi emrini aynı gün verdi.

Bunun ardından ABD yönetimi de Pazartesi günü iki Venezuelalı diplomatı sınırdışı ederek karşılık verdi.

Nicolas Maduro, Chavez'in kanserinin ''emperyalist güçler tarafından enjekte edildiğinin'' bir gün bilimsel bir komisyon tarafından gün ışığına çıkartılacağını kaydetti.