BIST 8.026
DOLAR 28,88
EURO 31,45
ALTIN 1.909,35
HABER /  GÜNCEL

Başörtülü penguen yalan çıktı

Çocuklar için yazılan hikaye kitabındaki penguene başörtüsü taktığı iddia edilen Timaş açıklama yaptı.

Abone ol

"Penguenlere başörtüsü takıldı" şeklinde çeşitli yayın kuruluşlarında yayınlanan haberin yalan olduğu ortaya çıktı. İlkokullara okutulan kitapta penguenlerin başına başörtüyü kitabın yayınevi olan Timaş'ın taktığı iddia edilmişti.

Timaş'tan yapılan açıklamada kitabın Hindistan menşeili olduğu Amerikan Kapps Books tarafından da aynı fotoğrafla İngilizce yayınlandığı hatta Fransızca ve diğer dillerde de basıldığı belirtildi.

Çıkan asılsız iddialar üzerine Timaş Yayınları söz konusu haberleri net bir dille yalanladı ve yapılan haberde bir kasıt olduğuna dair açıklama yaptı.

Timaş Yayınları'ndan gelen açıklama şöyle:

"12 Mart Salı günü önce Hürriyet Gazetesi’nde ardından da Oda TV, Sözcü Gazetesi, BirGün, SoLHaber, Gerçek Gündem gibi mecralarda çıkan haksız ve 28 Şubat zihniyetini hortlatan, uzman görüşü alınmış gibi yapılıp masabaşında hazırlanan 'Penguen'e Başörtüsü ' adıyla bir haber yayınlanmıştır.

Söz konusu haberde adı geçen kitap, 2011 yılında yayınevimiz tarafından yayımlanan ‘Sevimli Hayvanlar’ adlı serinin bir parçası olup, iddia edildiği gibi bir ders kitabı değildir. Kitap ilk olarak Hindistan menşeli, Virginia merkezli Amerikan Kapps Books tarafından İngilizce olarak yayınlanmıştır. Ardından kitabın Fransızca ve diğer dillerdeki versiyonları birçok ülkede çocuklarla buluşmuştur. Herhangi bir art niyet içermeden orijinal dilinden eksiksiz bir şekilde ve aynı görsellerle Türkçe’ye çevirdiğimiz eserin yukarıda geçen mecralarda ve sosyal medyada kasıtlı olarak yayınevimize toplu ve organize bir saldırı mantığı ile afişe edilmesi, geçmişte aynı şekilde ve aynı isimler tarafından yapılan karalama kampanyalarını hatırlatmaktadır.

28 Şubat günlerini hatırlatan bu karalama kampanyasının değerli yazarımız Sibel Eraslan’ın kaleme aldığı yeni kitabı Saklı Kitap’ta anlatılan günleri anımsatması tesadüften öte görünmektedir.

25 ülkede kitapları satılan, Türkiye yayıncılığını dünyanın dört bir tarafında temsil eden Timaş Yayın Grubu olarak, 3000’den fazla eserimiz ve ülkemizin entellektüel hayatına katkıda bulunan 1000’e yakın yazarımızla birlikte bu saldırıyı kınıyoruz.

Bu haberi yayınlayan tüm haber organlarından tekzip beklentimizi tekrarlayarak, durumu kıymetli okurlarımızın bilgisine ve takdirine sunarız."

basortulu-penguen-1.jpg

basortulu-penguen-2.jpg