BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ağır hasarlı bina sayısını açıkladı

ELAZIĞ depremiyle ilgili 3 bakan son dakika açıklamalar yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Elazığ'da 246 ağır hasarlı binanın tespit edildiğini açıkladı.

Abone ol

ELAZIĞ 'da yaralar sarılıyor. Devlet bütün kurumlarıyla seferber oldu. Bakanlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çalışmaları yerinde takip ediyor ve gelişmeleri an an bildiriyor. 

3 bakan kameraların karşısında geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ Valiliğinde Değerlendirme toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Kurum:  246 da hasarlı bina tespit ettik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı 349 da az hasarlı bina tespit ettik'' dedi.

500 kişiyi aşkın ekiple sahada çalışmalarımızı başlattık

Türkiye Afet Koordinasyon Merkezi koordinasyonunda 500 kişiyi aşkın ekiple sahada çalışmalarımızı başlattık. Elazığ ve Malatya'da hasar tespit çalışmalarını süratle yürütüyoruz." diyen Kurum, Elazığ Valiliği koordinasyonunda kriz masası oluşturduklarını anımsattı.

Hızla hasar tespitleri için ekipler yönlendirildi

Kurum, kriz masasında ilgili tüm bakanlıkların gelen talepler doğrultusunda cevap vermeye gayret gösterdiğini dile getirerek, bir vali yardımcısı koordinasyonunda şehirdeki hasar tespit çalışmalarının koordinasyonunun yapıldığını, hızla hasar tespitlerine ekiplerin yönlendirildiğini aktardı.

Vatandaşlar nereye müracaat edecek?

Vatandaşların bir an önce muhtarlar aracılığıyla kaymakamlıklara müracaat edebileceğini, kendilerinin de başvuru yapabileceğini ifade eden Kurum, "Müracaat edip bize bildirmeleri gerekiyor ki; biz de hızlı bir şekilde bu hasar tespitlerini yapıp, vatandaşlarımızın binasının durumunu tespit edip, eğer az hasarlı ise veya hasarsız ise duruma göre binaya geçmesine müsaade edebilmemiz açısından." dedi.

Sivrice'de 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespit ettik

"Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespit ettik. Acil yıkılması gereken 12 binamız var." ifadelerini kullanan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlarla ilgili Valilik kanalıyla tebligat yapıldı ve yıkım sürecini başlattık. Malatya ilimizde Doğanyol ve Pütürge ilçelerimizde 26 yıkık, 29 metruk yapı mevcut. 529 ağır hasarlı, orta hasarlı 5, az hasarlı 199 binamız var. Diyarbakır il ve ilçelerine baktığımızda Çermik ilçemizde 3 yıkık, 8 ağır hasarlı, 14 az hasarlı binamız var. Toplamda Diyarbakır il ve ilçelerinde 3 yıkık, 16 ağır hasarlı, 4 orta ve 232 de az hasarlı binamız söz konusu."

Altyapı hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Kurum, depremin şiddeti sebebiyle birçok il ve ilçenin etkilendiğine işaret ederek, altyapılara ilişkin İller Bankası tarafından oluşturulan ekiplerin 58 yerel yönetimde saha çalışması yaptığını aktardı. Altyapı hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Kurum, "Elazığ'da 20, Malatya'da 14, Bingöl'de 11, Tunceli'de 9, Diyarbakır'da da 4 yerel yönetim depremden etkilenmiştir. Depremden etkilenen 58 yerel yönetimden 52'sindeki altyapı tesislerinde herhangi bir zarar söz konusu değildir. 2 belediyenin hasarları tamamen giderilmiştir. Elazığ ve Malatya'da 4 belediyenin tespit ettiğimiz hasarlarını yine belediyelerimiz ve İller Bankası Genel Müdürlüğü eliyle gidermekteyiz." diye konuştu.

Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaları başlattık

Kurum, enkaz çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz barınma ihtiyacını kalıcı çözmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaları başlattıklarını bildirerek, şöyle konuştu:

Burada da hızlı bir şekilde binaların yapımına başlayacağız

"Bilhassa Mustafa Paşa Mahallemizde 2 yıkık binamızın olduğu yaklaşık 23 bin metrekarelik alanı arkadaşlarımız bugün sabah itibarıyla taramaya başladı. 57 bina var bu alanda. 641 konut 26 dükkandan oluşan bölgede bütün binalardan gezici laboratuvarlar, mevcut ve bölge illerinden yönlendirdiğimiz laboratuvarlarla örnek alarak durum tespit edilecek ve bu bölgede zemin artı 4-5'i geçmeyecek yöre mimarisine uygun konutlar inşa edilecek. Diğer taraftan yine Sürsürü Mahallesi'nde mevcut enkaz çalışmaları süren binamızda ve etrafındaki 14 bin 500 metrekarelik alanda 10 binada 184 konuttan oluşan sitelerde hasar tespit çalışmalarına başlandı. Burada da hızlı bir şekilde binaların yapımına başlayacağız. Malatya Doğanyol'da Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatıyla bölgeye uygun tek katlı çelik konstrüksiyon ya da betonarme, yanında yine vatandaşlarımızın hayvancılık işlerini de yapabileceği ahırların da olduğu projeleri yapacağız."

Bakanlıklardan gereken yardımlar valiliklere gönderildi 

Elazığ merkezde 400 rezerv konutun bulunduğuna dikkati çeken Kurum, bu konutları vatandaşlara verebilecek durumda olduklarını aktardı.

Kurum, "Bakanlıklarımız taşınma, kira yardımı, acil barınma ihtiyaçları için yardımları valiliklere gönderdi. Koordinasyonumuzda bu vatandaşlarımıza acil bir şekilde ödeneklerin aktarılmasını sağlayacağız. Bu süreçte inşallah hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak şekilde, onlarla gönül birlikteliği içerisinde, yapım sürecini de onların rızası çerçevesinde yürüteceğiz." şeklinde konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti
Foto Galeri Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
MHP'li Enginyurt deprem sonrası Elazığlılara kin kusan hadsize verdi veriştirdi
MHP'li Enginyurt deprem sonrası Elazığlılara kin kusan hadsize verdi veriştirdi
Süleyman Soylu canlı yayında depremzedelere müjde verdi
Süleyman Soylu canlı yayında depremzedelere müjde verdi
Türkiye beşik gibi sallanıyor! İstanbul için de  çok korkutacak uyarı
Türkiye beşik gibi sallanıyor! İstanbul için de çok korkutacak uyarı
Sosyal medya provokatörlerine hesap soruluyor 2 kişi gözaltına alındı
Sosyal medya provokatörlerine hesap soruluyor 2 kişi gözaltına alındı
Askerlik yerleri sorgulama 2020 ekranı açıldı TC ile giriş
Askerlik yerleri sorgulama 2020 ekranı açıldı TC ile giriş
Af haberleri son gelişmeler 26 Ocak yeni af haberleri
Af haberleri son gelişmeler 26 Ocak yeni af haberleri
31 ülkeden Türkiye'ye deprem mesajı! Türk halkının yanındayız
31 ülkeden Türkiye'ye deprem mesajı! Türk halkının yanındayız
2020 bayram tarihleri ne zaman kaç gün tatil olacak?
2020 bayram tarihleri ne zaman kaç gün tatil olacak?
Arap ülkeleri Elazığ depreminden sonra sessiz kaldı
Arap ülkeleri Elazığ depreminden sonra sessiz kaldı
Hacamat takvimi Ocak ayı 2020 hangi günler hacamat yaptırılır?
Hacamat takvimi Ocak ayı 2020 hangi günler hacamat yaptırılır?