BIST 1.538
DOLAR 7,67
EURO 9,12
ALTIN 418,98
HABER /  GÜNCEL

Cemre düşme sırası ikinci cemre nereye düşer tarihi

Baharın habercisi olan ve sıcaklıkların artacağı anlamına gelen cemre düşmesinin ilki gerçekleşti. İlk cemre havaya düştü. 1 hafta arayla düşen cemrelerin ikincisi ikincisi 26-27 Şubat'ta suya düşecek.

Abone ol

Bahar aylarının ve havaların giderek ısınacağının müjdesini veren cemre düşmesinin ilki 19-20 Şubat arasında gerçekleşti. İkinci ve üçüncü cemre birer hafta arayla düşecek. 

Cemrelerin ikincisi 26-27 Şubat'ta suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek. 

Bugün cemrenin suya düşmesi sosyal medyanın da gündemine oturdu. TT listesinin ilk sırasına cemre düşmesi yerleşti. 

Peki ama kor ateş anlamına gelen cemre düşmesi nedir, nasıl olur?

Cemre düşmesi nedir: Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Cemre hakkında: Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

Cemre düşünce ne olur: İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur. Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş. Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
ATM’de unutulan parayı polise teslim etti
Bursa'da komşular yakaladı! Girdiği villada uyuya kaldı 'beni buraya bıraktılar' dedi
HDP Milletvekili Gergerlioğlu Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak
Mısır’da Adalet Bakanı ile Sanayi ve Ticaret Bakanı'nın da Kovid-19 testi pozitif çıktı
Trabzon'da durum fena! Vakalar patladı 68 yerleşim yeri karantinada
Ahmet Nur Çebi: Yurt dışından hakem transfer edilsin
Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Ünal'dan Erdoğan'a 3600 ek gösterge çağrısı
Bakan Varank: Hedefimiz Türkiye'yi uzay alanında bir üst lige çıkarmak
HDP’li Dirayet Dilan Taşdemir'i Gara’da gördüğünü söylemişti! İşte o teröristin ifadesi
Karaköy İskelesi'nde ölü yunus bulundu
Yorumlar