BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  POLİTİKA

Çavuşoğlu'ndan ABD bombası! Ya herro ya merro

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyareti öncesi flaş açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu 'ilişkiler ya düzelecek ya tamamen bozulacak' dedi.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'la görüşecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD'ye rest çeken bir açıklama geldi. Tillerson'dan somut adım isteyeceklerini belirten Çavuşoğlu 'ABD ile ilişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya düzelecek ya tamamen bozulacak' dedi.

Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nda gazetecilerin sorulanı yanıtlayan Çalvuşoğlu, ABD'nin şimdiye çok hata yaptığını ifade etti. FETÖ ve PYD konularında verdiği sözleri tutmadığını söyledi. 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

TİLLERSON TÜRKİYE ÖNCESİ MISIR'DA                                     ABD Dışişlleri Bakanı Tillerson 11-16 Şubat tarihleri arasında Amman, Ankara, Beyrut, Kahire ve Kuveyt'e ziyaretler gerçekleştirecek. Afrin Harekatı devam ederken gerçekleşecek olan bu ziyaretin Türkiye ayağı kritik öneme sahip. Türkiye'de de Afrin operasyonu için itidal çağrısı yapacağı ifade edilen Tillerson'ın ilk durağı Mısır oldu. Tillerson'ın Ankara'ya ise 14 Şubat Çarşamba günü gelmesi bekleniyor.

DEAŞ'LILARA DOKUNMUYORLAR: "Özellikle çöl bölgelerinde Irak sınırına yakın bölgelerde DEAŞ'lılar var. YPG ile işbirliğini sürdürmek için bir bahane olarak, buralardaki DEAŞ'lılara dokunmuyorlar. Afrin'deki YPG'li teröristler tutuklu olan DEAŞ'lıları bıraktılar ve Türkiye ile ÖSO'ya karşı birlikte mücadele ediyorlar.

- Hem karadan ve hem havadan temizliyoruz. Eğer ABD gereğini yapmazsa, Münbiç ve Fırat'ın doğusu için de geçerlidir. Suriye topraklarını bu teröristlerden temizleyeceğiz. Afrin'i de Suriye halkına teslim edeceğiz.

YA DÜZELTECEĞİZ TA TAMAMEN BOZULACAK: ABD'den beklentilerimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Belli konuları konuşabilmemiz için kaybolan güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Türkiye hiçbir dostuna yanlış yapmaz. Ama ABD'den çok ciddi yanlışlar gördük. ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Halkımızın da biz yöneticilerin de güveninin kaybolması doğaldır. Artık söz ve vaat değil, somut adımlar istiyoruz. Tillerson'dan bunu isteyeceğiz. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak"