BIST 10.740
DOLAR 32,87
EURO 35,25
ALTIN 2.492,46
HABER /  DÜNYA

Suriye için kritik adım! Türkiye Rusya ve İran...

Rusya, Türkiye ve İran Suriye için yeni bir girişimde bulundu. Rusya, Türkiye ve İran Mart ayında Astana'da dışişleri bakanı düzeyinde toplantı düzenleyecek.

Abone ol

Rus Ria haber ajansı, Mart ayında Rusya, Türkiye ve İran'ın Astana'da dışişleri bakanı düzeyinde toplantı düzenlemeyi planladığını duyurdu.

Suriye'de gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulması ile sonuçlanan çatışmasızlık sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran'ın dışişleri bakanlarının mart ayında Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelebileceği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile gelecek ay bir araya gelebileceğini söyledi.

Bogdanov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran'ın dışişleri bakanlarının bir sonraki görüşmesinin ne zaman düzenlenmesinin planlandığı sorusuna, "Şu anda tarihler üzerinde anlaşmaya çalışıyoruz. Üçlü toplantı muhtemelen mart ayında Astana'da gerçekleşecek" dedi.