BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,27
ALTIN 499,54
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Çalışanlar için fabrika girişinde dezenfektan tüneli kuruldu

İhlas Haber Ajansı

TUZLA’da toz ve yaş boya makina imalatı alanında faaliyet gösteren bir firma, sanayi alanında kullanılan kabinleri, korona virüs tehdidine karşı dezenfektan tüneli olarak yeninden tasarladı.

Abone ol

Firmanın ürettiği ilk dezenfeksiyon tüneli ise firma çalışanları tarafından kullanılmak üzere iş yerinin bahçesine kuruldu.

Bu sayede iş yeri çalışanları sabah ve akşam tünelden geçerek dezenfekte oluyor. Firma yetkilisi Ayhan Çelenk, dezenfektan tünellerinin dezenfeksiyon solüsyonunu insan üzerine püskürttüğünü belirterek, tüneller meydanlar, alış veriş merkezleri ve tren istasyonları gibi insanların yoğun olduğu yerlere kurulabileceğini söyledi. Çelenk, tünellerin yurt dışına da pazarlanabileceklerini kaydetti.

Nanoteknoloji ile üretildi

Dezenfektan tünelinde 1 tonluk tankta dezenfeksiyon solüsyonu bulunuyor. Tünel içindeki sensörler insanı görünce solüsyonu püskürtüyor. Bir kişi tünele girince sensör sistemi devreye giriyor ve insan girişi devam etmezse püskürtme otomatik duruyor. Üç metre uzunluğunda ve bir buçuk metre genişliğindeki tünel, iki metrelik yüksekliğe sahip. Yirmi beş dakikada kurulabilen tünelde kullanılan solüsyon, nanoteknoloji ile nanomikronlarda üretildi. Sağlığa zararı olmayan solüsyon, omuz ve ayak seviyesinde püskürtülerek virüse karşı dezenfeksiyon sağlıyor.
Firma yetkilisi Ayhan Çelenk , “Korona virüsle ilgili ne yapmamız gerektiğine dair çalışma başlattık. Firmamızın daha önce yapmış olduğu makinelerle ilgili kabinleri bu sisteme çevirdik. Sistemin çalışma prensibi, 70 bar basınçla dezenfekte solüsyonunu insan üzerine püskürtmesini ve sağlığa zarar vermeyecek şekilde olmasını dizayn ettik. Dakikada 15 gram kimyasalı insan üzerine püskürtüyor. Alış veriş merkezlerinde meydanlarda tren istasyonlarında çalışma şartıyla yürütmek istedik” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'de korona virüsünden ölenlerin sayısı 6 bini geçti
Feriha Öz kimdir kaç yaşında Prof. Dr. Feriha Öz biyografisi
Ulaştırma Bakanı neden görevden alındı Abdulkadir Selvi kulis yazdı
Son dakika Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı
Dolar/TL kuru haftayı yüksek seviyelerde kapatıyor!
En ön safta mücadele veren Türk doktorun koronavirüs günü!
Sosyal yardım parası artık PTT'den dağıtılmayacak şubeler kapatılıyor
Bengül Demirel kimdir İGDAŞ çalışanı kaç yaşında?
Bilim Kurulu'ndan bir ilk! Sağlık Bakanı Koca'nın açıklama yapacağı saat belli oldu
İstanbul ve Ankara'da en çok koronavirüs hangi ilçede? En az vaka olan yerler
Yorumlar 1 yorum