BIST 5.561
DOLAR 23,31
EURO 25,41
ALTIN 1.458,33
HABER /  GÜNCEL

Çalıntı burç yorumu için kapı kapı mahkeme aranıyor

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

ASTROLOJİ dünyasının burç yorumcuları Şenay Yangel ile Nuray Sayarı arasında 4 yıldır devam eden 'çalıntı burç yorumu' davası arapsaçına döndü.

Abone ol

Burç yorumcusu Şenay Yangel'in kendi burç yorumlarını meslekdaşı Nuray Sayarı'nın, birebir kullandığı iddiası şikayetçi oldu. Nuray Sayarı hakkında manevi ve mali haklara tecavüz suçundan 2015'te İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Suçlamaları kabul etmeyen Nuray Sayarı söz konusu burç yorumlarının bilgisi dışında, kardeşi Hakan Uman'ın kurduğu nuraysayari.com isimli web sitesinde yayınlandığını ileri sürdü. 1995'ten bu yana profesyonel burç yorumları yaptığını söyleyen Nuray Sayarı, intihal edildiği iddia edilen burç yorumlarından şikayet sonucu haberi olduğunu belirtti.

Beraatini istedi

Kardeşi Hakan Uman ile şikayetçi Şenay Yangel'in avukat eşi Yüksel Yangel'in önce polemik yaşadıklarını, sonra ahbap olduklarını belirten Sayarı, yorumlarının 2013 ve öncesinde dergilerde ve sadece kendisine ait internet sitesinde yayınlandığını söyleyerek, beraatini istedi. 

Cezalandırılmalı
Şenay Yangel'in  hem eşi hem de avukatı Yüksel Yangel ise Nuray Sayarı'nın, burç yorumlarını aynen iltibas ederek kullandığını, kardeşi Hakan Uman hakkında üç kez yaptıkları şikayetin takipsizlikle sonuçlandığını belirtti. Yangel, Nuray Sayarı'nın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan ya da Türk Ticaret Kanunu'nun haksız rekabet hükümleri göz önüne alınarak cezalandırılmasını istedi.

Burç yorumları eser değil
Mahkemenin belirlediği bilirkişi ise burç yorumlarının eser niteliğine haiz olmadığını belirtti.  Mahkeme eylemin haksız rekabet olduğunu belirterek görevsizlik kararıyla dosyayı asliye ceza mahkemesine gönderdi. 

Asliye Ceza da 'ben görevli değilim' dedi

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim davaya bakmakla görevli mahkemenin asliye ceza mahkemesi olmadığını belirterek, davaya bakacak belirlenmesi için dosyayı Nöbetçi İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 4 yıldır devam eden davanın hangi mahkemede görüleceğine ağır ceza mahkemesi karar verecek.

Kardeşi başın iş açmış
Duruşma çıkışında konuşan Nuray Sayarı erkek kardeşi Hakan Uman'ın kendi adını taşıyan bir site kurduğunu belirterek, "Eşim siteden doğal taşlar satacaktı. Kendisine beş altı aylık burç yorumlarımı verdim. Bir liraya aldığı taşları, yüz liraya satıyordu. İnsanların haklarına giriyordu. Bunun uygun olmadığını artık ona burç yorumu vermeyeceğimi söyledim. Sonra meslektaşımın yazılarını alıp yayınlamış. Meslektaşımın ailesiyle kardeşim kanka oldular. Suçsuzum" dedi. 

Sonunda beraat olacak
Avukat Bora Berk Baycık "Dava asliye ceza mahkemesine gönderildi. Müvekkilim yorumlardan herhangi bir para almadığı için kendisine ait olmadığı bir sitede yorumlandığı için, asliye ceza mahkemesi de görevsizlik kararı verdi. Hangi mahkeme bakarsa baksın sonuçta beraat kararı çıkacaktır" diye konuştu

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Ecem Karaağaç ile defalarca birlikte olan kişi konuştu! Onun dediği bambaşka
Foto Galeri Ecem Karaağaç ile defalarca birlikte olan kişi konuştu! Onun dediği bambaşka Galeriye Gözat