BIST 1.998
DOLAR 13,63
EURO 15,20
ALTIN 787,51
HABER /  DÜNYA

Burnunuz kişiliğinizi ele veriyor

Uzmanlar, burnun bazı görevleri olduğu gibi aynı zamanda insanın kişiliğini de ele verebildiğini belirtiyor.<br/>Kulak Burun Boğaz ve Baş Bo...

Abone ol

Uzmanlar, burnun bazı görevleri olduğu gibi aynı zamanda insanın kişiliğini de ele verebildiğini belirtiyor.
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, “Tarih boyunca yüz yapısıyla insan karakterinin ilişkili olduğu düşünülmüş hatta geçmiş dönemlerde özellikle erkeklerin burun yapısı, liderlik gerektiren görevlerde önemli bir referans kabul edilmiştir” dedi. Yüzümüzdeki her noktanın insan karakteriyle ilgili belli bir anlamı bulunduğunu dile getiren Baykal, “Alnı geniş olanlar entelektüel, iri gözlüler açık sözlü, küçük çenesi olanlar da uysal oluyor. Kepçe kulaklı olanlar konuşkanken,alt dudağı büyük olanlar da miskin… Peki, yüzümüzdeki en dikkat çekici organ olan burnumuz, acaba karakterimizi nasıl ele veriyor? Bu konuyla ilgili araştırmacıların üzerinde fikir birliğine vardığı nokta, geniş burnun kendine güven ve sosyal bir yapıya, dar burnun ise kontrolcü ve garantici bir kişiliğe işaret ettiği… Geniş ama düz bir burnun sosyal olduğu kadar kararsızlığı vurguladığı, kemerli ve iri burnun ise idealistliğe, lider olma isteğine vurgu yaptığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde düşük burun ucu olan kişilerin iletişim kurabilme yetenekleri üst düzeydeyken, yuvarlak burun yapısı parasal başarı ve tasarrufa düşkünlüğe işaret eder” diye konuştu.

"İNSANLAR BİRBİRİNE BENZEMEYE BAŞLADI"
Burun estetik ameliyatlarının estetik yüz ameliyatları arasında en sık yapılan operasyonlar olduğunu anlatan Dr. Baykal, “Sokaklarda, kafelerde birbirine benzeyen yüzlere baktıkça estetiğin farklılık değil, benzerlikler getirmeye başladığını görüyoruz. Estetik sizi bir başkasına benzetmemeli farklılaştırmalı. Burun estetiği ile daha güzel bir burna kavuşmak pek çok cerrah veya kişi için yeterli olabilir ancak burnun yüzdeki karakteristik yapısını yüz harmonisine uyarlamak ve karakteristiğini bozmadan estetik dokunuşu tamamlanmak şart,aksi halde ifadesiz bir yüz görünümü ortaya çıkıyor ki bu durum estetiğin ruhuna aykırı. Asistanlık sürecimizden beri burnun anatomisini,fizyolojisini ve estetik dokunuş için gerekli cerrahi yöntemleri öğrendik.Ancak cerrahi felsefeyi burnun yüzdeki karakteristik ifadesini inceleyen, doğu kültüründe ‘ilm-i sima’ diye bilinen fizyonomi ile bir araya getirmek karakteristik burun estetiğinin olmazsa olmazı” ifadelerini kullandı.
Op. Dr. Bahadır Baykal, burun tipleriyle ilgili de şu bilgileri verdi:

KALKIK BURUN
“Kendine güven ve yeni fikirlere açık olma halinin yanı sıra karşı cins için çekici oldukları kabul edilir. Para kazanma odaklı değildirler. Samimi, cömert ve açık kalpli ama kimi zaman da bir o kadar inatçıdırlar... İstemedikleri bir şeyi onlara asla yaptıramazsınız. Cambridge Düşesi Kate Middleton. kalkık burunlu yüzün iyi örneklerden biri...

UZUN VE DÜZ BURUN
Yunan burnu diye tanımlayabileceğimiz bu burun şekli dünyada yüzde 3 oranında nadir olarak görülür. Disiplinli, dürüst, sadık ve güvenilir bir karaktere işaret eder. Mevcut koşullar ne olursa olsun başarılı duruşu severler. Hayatlarında hedefledikleri her işte başarı odaklıdırlar. Beren Saat’in burun yapısı örnek olarak gösterebilirim.

ŞAHİN BURUN
Bu tip insanlar genellikle sıra dışı ve asi olma eğilimindedir. Onlar için diğer insanların ne düşündüğü önemli değildir. Hayatı günahıyla sevabıyla kendi inandıkları doğrularla sürdürürler. Barbara Streisand ve Kenan İmirzalıoğlu bu tip burna sahip ünlülere örnek olarak verilebilir.

AŞAĞI DOĞRU EĞİMLİ BURUN
Aşağı doğru eğimli burun, kökten uca kadar aşağı yönlü bir eğim çizer. Bu tip burna sahip olanlar mükemmeliyetçi olduğu kadar şüphecidirler.Seçim yaparken oldukça zorlanırlar. Zorluklar karşısında pes etmeyi sevmezler, bu burna sahip olan ünlülere örnek olarak Prens William ve Tarkan verilebilir.

GENİŞ BURUN
Geniş burunlular kendi halinde, duygusal ve spontan tepkilerinin abartılı olduğu, kararsız kişilerdir.Bu kişilerin oldukça geniş hobi ve ilgi alanları vardır.Sosyaldırlar,kolayca arkadaş edinebilir,dostluklar kurabilir.eğer burun delikleri de genişse cömert olurlar,daha özgür yaşama meylederler.Ülkemizde Orhan Gencebay’ın dünyada ise Sarah Jessica Parker’ın burnu.”
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Dünya Apple'ın verdiği saati bekliyor
Dünya Apple'ın verdiği saati bekliyor
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Damada Çin işkencesi
Damada Çin işkencesi
CHP sığınmacılar konusunda kolları sıvadı
CHP sığınmacılar konusunda kolları sıvadı
Fethullah Gülen'in taburcu sonrası ilk fotoğrafı
Fethullah Gülen'in taburcu sonrası ilk fotoğrafı
İşte dünyanın ilk biyonik adamı
İşte dünyanın ilk biyonik adamı
Ünlülerin isim hakları onda
Ünlülerin isim hakları onda
Doping ilaçları meclis gündeminde!
Doping ilaçları meclis gündeminde!
Ünlülerin çok şaşırtan itirafları
Ünlülerin çok şaşırtan itirafları
Dikkat deprem geliyor !
Dikkat deprem geliyor !