BIST 2.011
DOLAR 13,47
EURO 15,27
ALTIN 793,59
HABER /  DÜNYA

Ünlülerin isim hakları onda

Kahramanmaraşlı uyanık girişimci, yaklaşık bin kişinin ‘.com’la biten Türkçe isim adreslerini satın aldı.<br/>Kahramanmaraş’ta yerel haber p...

Abone ol

Kahramanmaraşlı uyanık girişimci, yaklaşık bin kişinin ‘.com’la biten Türkçe isim adreslerini satın aldı.
Kahramanmaraş’ta yerel haber portalı bulunan gazeteci Fatih Nalbantbaşı, internet sayfası isimlerinde Türkçe karakter kullanımına geçilmesini kendi için fırsata dönüştürdü. Uygulamanın yaklaşık bir ay önce aktifleşmesinin ardından harekete geçen Nalbantbaşı, yaklaşık bin ismin ‘.com’la biten domain adreslerini satın aldı. Başbakan Erdoğan’dan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Yılmaz Güney’den Gamze Özçelik’e bir çok tanınmış şahsın Türkçe isim hakkını elinde tutan Nalbantbaşı, ilerleyen günlerde bunları satmaya hazırlanıyor.
Aldığı isimler arasında Başbakan Erdoğan’dan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’den sanatçı Müjdat Gezen’e ve Fethullah Gülen’e varana kadar pek çok isim bulunan Nalbantbaşı, bunun yanında 30 büyükşehrin tamamı ve 10 stadın da isim hakkını almayı başardı.
Türkçe karakter uygulamasına geçilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın girişimlerde bulunduğunu dile getiren Nalbantbaşı, “Bu uygulamaya yılbaşında geçilmesini bekliyorduk. Ancak çalışmalara hız verildi ve yaklaşık bir ay önce Türkçe karakterler başlamış oldu” dedi.

MAHKEMEYE VERENLER OLDU
Konuyla ilgili yasal hükümlerin açık olduğunu ifade eden Nalbantbaşı, “Türkiye’deki 30 büyükşehrin ismini satın aldık. Ayrıca ünlü sanatçıların, ünlü iş adamlarının isimlerini satın aldık. Bunların içerisinde statlar var; Şükrü Saraçoğlu gibi, Arena Stadı gibi, belli başlı 10 stadın isim hakkını satın aldık. Mustafa Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan gibi siyasetçi isimler de elimizde mevcut. Biz bunları faturayla resmi olarak satın alıyoruz. Amerikalı bir şirketten aldık. Kanunda da ‘ilk gören alır’ diyor. Biz de ilk gören olarak aldık. Bizi mahkemeye verenler de oldu ama hepsi de kaybedecek. Benim önerim herkes isim hakkını alsın. Çünkü yasa açık” diye konuştu.
Süreci uzun süredir takip ettiğini ve bu durumu da fırsata dönüştürdüğünü kaydeden Nalbantbaşı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ben yenilikçi bir yapıya sahibim. Bu bölgede ilk yerel televizyonu kurdum, ilk radyoyu kurdum, ilk yerel internet sitesini kurdum, ilk renkli gazeteyi çıkardım. Açıkçası bu fırsatı da değerlendirdim. Hatta bana bazı arkadaşlar ‘Türkçe karakterlerden uzak durun, en az 3-5 yıl sürer’ demişlerdi. Ama ben inanmadım, mücadele verdim ve aldım. Şu anda kurumsallaştık ve satışlara başlayacağız. Örneğin Mustafa Sarıgül, eğer İstanbul’a aday olacaksa veya Şişli’ye aday olacaksa mutlaka bu isim hakkını satın almak mecburiyetinde.”

KİMLER VAR KİMLER
Nalbantbaşı’nın isim haklarını aldığı diğer kişilerden bazıları ise TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, merhum sinema sanatçısı Yılmaz Güney, oyuncu Gamze Özçelik ve Tuğçe Kazaz. Diğer yandan Nalbantbaşı, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ile henüz inşaat halinde olan Beşiktaş’ın Vodafone Arena Stadyumu’nun bile isim haklarını satın almış durumda. Nalbantbaşı’nın Türkçe karakterlerle isim hakkını aldığı 800’ün üzerinde kişi ile kurum bulunuyor ve bu domainler adına internet siteleri kurulmuş olup satışlarına başlanacak.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Doping ilaçları meclis gündeminde!
Doping ilaçları meclis gündeminde!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Ünlülerin çok şaşırtan itirafları
Ünlülerin çok şaşırtan itirafları
İsrail'den MİT ve Fidan için kirli operasyon
İsrail'den MİT ve Fidan için kirli operasyon
Türk pilotları kaçıranlar serbest
Türk pilotları kaçıranlar serbest
Yoğun bakımdaki annesini son kez görebildi
Yoğun bakımdaki annesini son kez görebildi
Servis durağa daldı: 8 yaralı
Servis durağa daldı: 8 yaralı
Gürsel Tekin'den Sarıgül'e Azeri atasözü
Gürsel Tekin'den Sarıgül'e Azeri atasözü
ABD’li öğrencilere Türkiye’yi anlattılar
ABD’li öğrencilere Türkiye’yi anlattılar
Vatan yazarının acı günü
Vatan yazarının acı günü