BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Bugün okullar tatil mi 5 gün TEOG tatili

Bugün milyonlerca öğrenciTEOG sınavına girecek. TEOG sınavı olduğu için bugün ve yarın perşembe günü okullar tatil olacak. Bazı öğrenciler 5 gün tatil yapacak.

Abone ol

TEOG için artık dakikalar kaldı. Peki bugün okul tatil mi diye merak edenler için işte cevap; bugün ve yarın yani perşembe günü okullar tatil edildi. Bu kararı MEB açıkladı. Meb yaptığı açıklamada Ortaokul ile aynı bahçeyi paylaşam ilkokullarda da bugün ve perşembe günü eğitime ara verilecek diye duyurdu. 1 Mayıs'ın da resmi tatil olmasıyla birlikte öğrenciler 5 günlük bir tatil yapmış olacak.

teog-sinav.jpg
TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavların ilki Türkçe olacak. Ardından matematik ve din kültürü sınavları uygulanacak. 8’inci sınıf öğrencileri ortak sınavlarda ter dökerken, diğer öğrenciler ise tatil yapacak. Sınav yapılacak okullarda 29-30 Nisan günlerinde, diğer sınıflar tatil yapacak.

Öğrenciler saat 09.00’da ilk sınava girecek ve saat 12.00’de ilk gün sınavları tamamlanacak. Her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20’şer soru yöneltilecek. Oturum aralarında ise yarım saat dinlenme molası verilecek. 26 Kasım’da Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 27 Kasım’da ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapılacak.

teog soruları derslerin ağırlık katsayıları.jpg

TEOG ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ SON DAKİKA UYARILARI

Peki TEOG öncesi öğrenciler nelere dikkat etmeli? TEOG'da en çok yapılan hatalar neler? TEOG puanını yükseltme yolları? TEOG soruları hangi konudan daha çok soru çıkıyor? İşte TEOG sınavı öncesi puanınızı yükselecek son dakika tüyoları...

TEOG YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRMÜYOR!

Yanlışların doğru cevapları etkilemediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında diğerlerinden farklı olan bir başka özellik daha var. O da sınavlar için süreniz daha uzun olacak. Her soruyu çözmek için 2 dakikanız var. Bu yüzden acele etmeyin.

Birçok öğrenci bir an önce soruları cevaplamak için acele ediyor, sorunun tümünü bitirmeden şıklardan birini işaretliyor. Bu hatayı yapmayın. Soruları, soru köküne de dikkat ederek sonuna kadar okuyun, cevabınızdan emin olduğunuzda işaretleyin. Sorunun cevabını hiç bilmiyorsanız o zaman size en yakın gelen seçeneği işaretleyin. Çünkü cevabınız yanlış olsa bile doğrularınız bundan etkilenmeyecek.

TEOG SORULARI YAPAMADIĞINIZ SORULARI ERTELEYİN   

"Turlama tekniği" olarak adlandırılan yöntemi deneyebilirsiniz. Yani soruyu okudunuz ama cevabı denediniz ve bulamıyorsunuz, üzerinde durmayın, soruyla inatlaşmayın, işaret koyup sıradaki soruya geçin. Bu şekilde yapamadığınız soruları geçerek sınavı tamamlayın. Soruların tümü bittikten sonra da tekrar yapamadıklarınıza bakın. Bu kez yapabilirsiniz. İşte bu tekniğe turlama tekniği deniliyor. Böylece yapamadığınız soruların üzerinde fazla zaman kaybetmemiş oluyorsunuz. 

TEOG SORULARINDA EN ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER teog soruları ingilizce soruların dağılımı.jpg

- Paragraf sorularını anlayabilmek için öncelikle soru kökünü iyi okuyun.
- Grafik sorularında dikkatli olun.
- Matematik ve fen sorularında işlem hatası yapmayın, kontrol edin. 

İŞARETLERE DİKKAT EDİN: Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirilmeyecek. Kitapçıktaki işaretlemeleri cevap kâğıdına geçirmeyen adayların yanıtları değerlendirmeye alınmayacak. Cevap kâğıdındaki imza bölümünü de imzalayacaksınız. Bu bölümde imzanızı silinmeyen bir kalemle atmanız gerekiyor.

KOPYAYI GÖREVLİ SAPTAYACAK: Geçen yıl kopya çektikleri gerekçesiyle sınavları iptal edilen öğrencilerin açtıkları davayı kazanmaları nedeniyle bu yıl bilgisayarla kopya taraması yapılmayacak. Ancak gözetmen öğretmenler kopya tutanağı hazırlarsa öğrencinin sınavı iptal edilecek.

İLK 15 DAKİKA GEÇ KALANA EK SÜRE YOK: İlk 15 dakika geç kalan sınava girecek ancak ek süre verilmeyecek. Her bir ders yazılısı başladıktan sonra ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecek. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala öğrenciler sınıftan çıkarılmayacak. Her ders sınavı tamamlanana kadar sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecek.

TEOG EN ÇOK KODLAMA HATASI YAPILIYOR: Öğrenciler en fazla kodlama hatası yapıyor. Cevap kâğıtlarına kimlik numaralarını silik ya da yanlış kodluyorlar. Kitapçık türünü yazmamak da bir başka hata. Hatalı ve eksik kodlamadan öğrenci ile birlikte salon görevlileri de sorumlu olacak. Öğrenci, teog soruları inkılap tarihi soruları dağılımı.jpgcevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini siyah kurşun kalemle yapacak. Cevabınızı yuvarlağın dışına taşırmadan işaretlemelisiniz. Her sorunun 4 seçeneği var. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucu tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilir.

TEOG SINAVINA BUNLARI SAKIN GETİRMEYİN             

Öğrenciler yanlarında saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat yanı sıra, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi ve çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın sınava alınacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak.