BIST 1.880
DOLAR 13,69
EURO 15,49
ALTIN 778,53
HABER /  DÜNYA

Bu tasarımla birden fazla bardağı taşıyabilirsiniz...

Türkiye’deki üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin katıldığı “Ulusal Kart...

Abone ol

Türkiye’deki üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin katıldığı “Ulusal Karton Ambalaj ve Stand Tasarım Yarışması”nda, A3 mukaavva kağıdından birden fazla bardağı taşıyabilecek aparat tasarımı birinci oldu.
“İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği organizasyonunda, Akdeniz, Ege ve Orta Anadolu Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri, Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin katkılarıyla Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin izin ve destekleriyle ambalaj sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla ikinci kez düzenlenen “Ulusal Karton Ambalaj ve Stand Tasarım Yarışması” sonuçlandı.
Türkiye’deki üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinde lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan yarışmada dereceye giren tasarımlar ödüllendirildi.
İsminin açıklanmasını istemeyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakultesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi, “Karton Ambalaj Tasarımı” kategorisinde tasarladığı A3 mukaavva kağıdından birden fazla bardağı taşıyabilecek aparat ile birincilik ödülünü kazandı. İkincilik ödülünü Bahçeşehir Üniversitesi’nden Muharrem Şeyda tasarladığı yenilikçi içecek ambalajı ile, üçüncülük ödülünü ise dökmeden hamburger yemek için geliştirilen bir karton tasarımla Kayseri Melikşah Üniversitesi’nden Fatih Zerdeli ile Fatma Eyici kazandı.
“Karton Stand Tasarımı” kategorisinde ise birinciliğe Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Nazlı Gökçe Terzioğlu, ikinciliğe Anadolu Üniversitesi’nden bir grup çalışması ile İbrahim Özen ve Efkan Çetin, üçüncülüğe de Marmara Üniversitesi’nden Deniz Demirkanlı layık görüldü.
“Sen Tasarla Dünya Görsün” sloganı ile düzenlenen yarışmanın birincisi 7 bin TL, ikincisi 5 bin TL, üçüncüsü ise 3 bin TL para ödülünün yanı sıra Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulaması yürütülen 2008/2 sayılı Tebliğ kapsamında yurt dışında eğitime gönderilebilecek. Ayrıca yarışmada ödül ve mansiyon alanların tasarımları bir kitapta derlenecek.

"YENİ TASARIMLARLA SEKTÖRÜN İHRACATI YÜZDE 10 ARTACAK"
İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, yarışmanın ambalaj sektörünün gelişimine katkıda bulunduğunu, yeni tasarımlarla beraber sektörün ihracatının yüzde 10 artacağını söyledi. Tever, tasarımla ortaya çıkan özün çalışmaların firmaların hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet gücünü artırdığını vurguladı. Tever, yarışmanın en önemli hedefinin İspanya’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük beşinci pazarı olan Türkiye’nin kağıt-karton ambalaj sektöründeki yerini korumasına katkıda bulunmak ve genç, dinamik yeni tasarımcıları ülkeye kazandırmak olduğunu belirtti.
2012 yılında dünya ambalaj sektörünün 700 milyar dolarlık hacme ulaştığını, ihracat hacminin de 2011 sonu itibariyle 266 milyar dolar olduğunu belirten Tever, “Bunun yüzde 13’ünü Almanya, yüzde 10’unu Amerika, yüzde 9’unu Çin, yüzde 6’sını Japonya, yüzde 5’ini İtalya tedarik ediyor. Türkiye’nin dünya ihracatı içindeki payı yüzde 1,2 olup 25. sırada yer alıyor” dedi.
Ödül törenine katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de tasarımın önemine vurgu yaparak “21. yüzyılın ticaretinde tasarım, nitelikli işgücü ve inovasyon ön plana çıkıyor. Çünkü herkesin ürettiği malla ticaret yapmak, artık pek mümkün değil. Tasarımda, yenilikte, inovasyonda bir adım önde olan daha çok kazanıyor. Bu yüzden TİM olarak, tasarımla markalaşmak, inovasyonla farkındalık yaratmak, 2023 yılındaki ihracat hedeflerimize ulaşmak için, tasarım yarışmaları ve Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz” dedi.

“KAĞIT AMBALAJDA 5 YILDAKİ ÜRETİM ARTIŞI YÜZDE 18 OLDU”
Abdullah Tever, Türkiye ambalaj sanayi sektörünün büyüklüğünün 2012’de r büyüklüğünün 14-15 milyar dolara ulaştığını, geçen 5 yıldaki büyüme trendine baktıklarında en fazla yıllık üretim artışının yüzde 18 ile kağıt ambalajda olduğunu, bunu yüzde 8 artışla karton ambalajın takip ettiğini belirtti. Türkiye’nin ambalaj sektörü ürünlerinin dünya çapında 191 ülkeye ihraç edildiğini söyleyen Tever, 2012 yılında en çok ambalaj ihraç edilen ülkelerin başında Almanya, Irak, İngiltere, Fransa ve İran’ın geldiğini vurguladı. Tever, “Türkiye’deki ambalaj sektörü ihracatı alt kırılımları ile 1.75 milyar dolar olup; kağıt ve karton ambalaj ihracatımız 2011 yılında 300 milyon dolar, 2012 yılında ise 321 milyon dolar olarak görülmektedir” diye konuştu.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Doğuş'tan Gezi Parkı analizi!
Doğuş'tan Gezi Parkı analizi!
Elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı ?
Elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı ?
Azerbaycan ordusunun doğum günü
Azerbaycan ordusunun doğum günü
Avustralya başbakanı parti liderliğini kaybetti
Avustralya başbakanı parti liderliğini kaybetti
Gezi'den sonra soluğu Alaçatı'da aldılar
Gezi'den sonra soluğu Alaçatı'da aldılar
Bakan Yıldız dolardaki yükselişi değerlendirdi
Bakan Yıldız dolardaki yükselişi değerlendirdi
7 imza birden
7 imza birden
Sinpaş İş Modern'e yoğun talep
Sinpaş İş Modern'e yoğun talep
Doğalgaza ve elektriğe zam mı geliyor?
Doğalgaza ve elektriğe zam mı geliyor?
UEFA hakemleri topluyor
UEFA hakemleri topluyor