BIST 1.980
DOLAR 13,54
EURO 15,36
ALTIN 789,34
HABER /  EKONOMİ

Doğalgaza ve elektriğe zam mı geliyor?

Döviz kurlarındaki yükseliş elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yansıyacak mı? Enerji Bakanı Yıldız cevap verdi.

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolar kurunun elektrik ve doğal gaz fiyatlarına etkisine ilişkin, “Dövizle alakalı hareketlenmeleri kendi içimizde absorbe etmeye, tolere etmeye çalışıyoruz” dedi.

Yıldız, Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Farooq Abdullah ile Bakanlıktaki görüşmesi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dolar kurunun yükselmesinin elektrik ve doğalgaza zam olarak yansıyıp yansımayacağının sorulması üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

“Biz, dolar ile alıp TL ile satan bir yapıdayız. Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi normalde döviz ile alıp satan bir ülke değil. Dolayısıyla her dövizin yükselmiş olması enerji sektörü açısından bir handikaptır, istemediğimiz bir konudur. Son bir aylık süre içerisinde dolar paritesi 1,84'ten 1,94 civarına sıçradı. Son 3-4 ayı değerlendirdiğimizde yüzde 5'ler civarında maliyetlerimizle alakalı bir yükselme oldu. Ama şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarla vatandaşımıza, müşterimize yansıtmamak ve onların bu sıkıntıya girmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Onun için su kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı harekete geçirmemiz gerekiyor."

HES'lerle ve nükleer güç santralleri ile ilgili yaptıkları her çalışmanın, bu tür etkilerden kurtulmaya yönelik olduğunu vatandaşların da bilmesi gerektiğini vurgulayan Taner Yıldız, sanayiciye, tüccara ve konut sahiplerine en uygun fiyatlarla hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade etti. Türkiye'de şu anda piyasa fiyatlarından yüzde 20 daha ucuz elektrik kullanan sanayici bulunduğunu dile getiren Yıldız, “Döviz ile alakalı hareketlenmeleri kendi içimizde absorbe etmeye, tolere etmeye çalışıyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
UEFA hakemleri topluyor
UEFA hakemleri topluyor
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Topbaş’tan  Gezi  değerlendirmesi (2)
Topbaş’tan Gezi değerlendirmesi (2)
Ertuğrul Sağlam Eskişehir’de
Ertuğrul Sağlam Eskişehir’de
ABD’ye  Snowden  resti
ABD’ye Snowden resti
Borsa ve döviz gün ortasında nasıl?
Borsa ve döviz gün ortasında nasıl?
MHP’den F.Bahçe ve Beşiktaş’a destek
MHP’den F.Bahçe ve Beşiktaş’a destek
BDP’li vekilden  Cizre  yorumu
BDP’li vekilden Cizre yorumu
Gezi olaylarında flaş gelişme!
Gezi olaylarında flaş gelişme!
Gezi  eylemcisinden polise özür
Gezi eylemcisinden polise özür