BIST 2.391
DOLAR 15,55
EURO 16,22
ALTIN 906,91
HABER /  DÜNYA

Taşeron örgütler devreye girmiştir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkmen kimliğinin silinmesi, Türkmen varlığının yok edilmesi ve Türkmen kentlerindeki demografik yapının...

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkmen kimliğinin silinmesi, Türkmen varlığının yok edilmesi ve Türkmen kentlerindeki demografik yapının sarsılması amacıyla ölüm makineleri, cinayet şebekeleri, taşeron örgütler talimatla devreye girmiştir” dedi.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, dün Irak’ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde gerçekleştirilen terör saldırısında Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile Selahaddin Vali Yardımcısı Ahmet Koca başta olmak üzere, çok sayıda kişi hayatını kaybettiğini ve yaralandığını hatırlatarak, “Soydaşlarımıza yapılan kanlı saldırıyı nefretle lanetleniyorum. Şurasını üzüntüyle ifade etmek isterim ki, Türkmenlere yönelik tehditlerin ve tedhişlerin boyutu gittikçe ağırlaşmaktadır. Türkmeneli şiddet, zulüm ve suikast ablukasına alınmıştır. Cinayetler, canlı bomba eylemleri, fail meçhuller, yürek burkan katliamlar rutine dönmüştür. Türkmen kardeşlerimin kimliği, varlığı ve birliği peş peşe hedef alınmıştır” ifadesini kullandı.

"IRAK TAM BİR KAOSA GİRMİŞ DURUMDA"
Özellikle 23 Haziran’dan itibaren Türkmenlerin Tuzhurmatu’da yoğunlaşan protestoları ıztıraplarının ve dayanılmaz hal alan şikayetlerinin tek kelimeyle ilanı olduğuna dikkat çeken Bahçeli şöyle devam etti:
“Bu esnada bombacılar yine hareketlenmiş, kanlı eller ve karanlık emeller yine boş durmamış ve açılan bir taziye çadırına ölüm yağdırmışlardır. Aynen 23 Ocak 2013 günü, Tuzhurmatu’da meydana gelen intihar saldırısında olduğu gibi, teröristler ve arkasındaki güçler aynı tezgâhı bir kez daha kurmuşlardır. 23 Ocak’taki elim hadiseden yaralı olarak kurtulan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Sayın Ali Haşim Muhtaroğlu ile Selahaddin Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Koca, maalesef en son düzenlenen saldırıdan sağ çıkamamıştır. Bedenlerine bomba saranlar, gözlerini kan bürüyenler Türkmen kardeşlerimizin varlığına kast etmek için her alçaklıktan, her canilikten fayda ummaktadır.
Bugünkü şartlarda Irak tam bir kaosa girmiş durumdadır. Etnik ve mezhep temelli anlaşmazlıklar, hizipler ve çatışmalar kritik bir noktaya dayanmıştır. Devlet otoritesinin zayıflamasının da etkisiyle, tırmanan şiddet toplumsal infiale ve cepheleşmelere neden olmuş, Irak’ın huzur ve bütünlüğünü geri dönüşü çok zor olacak bir sürece sokmuştur.”

BARZANİ’Yİ SUÇLADI
Bahçeli, Irak’taki felaket tablosundan en büyük zararı Türkmenlerin gördüğünü vurgulayarak şunları dedi:
“Türkmen kimliğinin silinmesi, Türkmen varlığının yok edilmesi ve Türkmen kentlerindeki demografik yapının sarsılması amacıyla ölüm makineleri, cinayet şebekeleri, taşeron örgütler talimatla devreye girmiştir. Türkmenler hem Bağdat hem de Erbil arasında sıkışmıştır. Türkmen kentlerinde hak ve egemenlik iddiasında bulunan peşmerge yönetimi her türlü insanlık dışı muamele ve mücadeleye sapmıştır. Başbakan Erdoğan’ın kardeşi Barzani, Irak’ın üç büyük varlığından biri olan Türkmenlerin mahvına neden olacak provokasyonları ara vermeden sürdürmektedir. Türkmenlerin acısını duymak, çağrısına kulak vermek ve beklentilerini önemsemek AKP hükümetinin ihmal edilemez görevleri arasındadır. 2006 yılından bu tarafa Türkmenlerle görüşmeyen Başbakan’ın, artık soydaşlarımızın sesini işitmesi ve bu kapsamda gereken tedbirleri alması elzemdir. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, güvenlik ve asayişi temin amacıyla, yine Türkmen kardeşlerimizden oluşan özel bir kuvvet mutlaka yapılandırılmalı ve hayata geçirilmelidir.
AKP hükümeti Irak Merkezi Yönetim nezdinde Barzani’nin değil, Türkmen kardeşlerimizin hak ve menfaatini savunmalı, yoğunlaşan terör saldırıları konusunda uluslararası toplumu harekete geçirmelidir. Başbakan Erdoğan faiz lobisini kafasına taktığı kadar; silah lobisini, peşmerge lobisini, terör lobisini, bölgesel çeteleri de şahsına mesele yapmalı ve şiddet mağduru soydaşlarımızı sadakatle sahiplenmelidir.
Şu husus unutulmasın ki, Türk milleti Iraklı Türkmenlerin duasıyla ve dilekleriyle yanındadır. Milliyetçi Hareket Partisi de kardeşlerimizin sonuna kadar, ne pahasına olursa olsun arkasında ve destekçisidir. Türkmenlerin üzerinde oynanan oyunların bozulması konusunda her fedakârlığı ve yardımı yapmaktan geri durmayacağımız iyi bilinmelidir. Bu düşüncelerle dün Tuzhurmatu’daki bombalı saldırıda hayatlarını kaybeden Türkmen kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türk milletinin ve tüm soydaşlarımızın başı sağolsun.”
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
1976 yapımı Apple 300 bin dolara satışa çıktı
1976 yapımı Apple 300 bin dolara satışa çıktı
Günün önemli gelişmeleri (2)
Günün önemli gelişmeleri (2)
Mai Residence satışları devam ediyor
Mai Residence satışları devam ediyor
Yasal uyuşturucular eroin ve kokaini geçti
Yasal uyuşturucular eroin ve kokaini geçti
Acemi kadın direğe böyle çarptı
Acemi kadın direğe böyle çarptı
Türkiye’ye nazar değdi
Türkiye’ye nazar değdi
Gezi süreci Antalya'yı vurdu mu?
Gezi süreci Antalya'yı vurdu mu?
Trabzon’dan G.Saray’a şok dava !
Trabzon’dan G.Saray’a şok dava !
Yazıcı’dan uyuşturucu açıklaması
Yazıcı’dan uyuşturucu açıklaması
Her şey dahil  eleştirilerine yanıt
Her şey dahil eleştirilerine yanıt