BIST 7.855
DOLAR 28,93
EURO 31,19
ALTIN 1.886,35
HABER /  GÜNCEL

Bu sayım çok şeyi değiştirecek

Türkiye'nin nüfusunu 73 milyon olarak biliyoruz. Meğer öyle değilmiş. Daha az nüfus bakın neleri değiştirecek.

Abone ol

Halen devam eden sayım, 73 milyon bildiğimiz nüfusumuzun abartılı olduğunu ortaya koydu. Rakam daha az çıkacak. Ülkenin tüm veri ve hesapları değişecek

KİŞİ BAŞI GELİR YÜKSELECEK
Gerçek nüfusun şimdikinden daha düşük çıkması Türkiye’deki ekonomik ve sosyal hayatımıza ilişkin birçok bilineni tersine çevirecek. İşte bazı sonuçları: Mevcut nüfus üzerinden 2007 yılında kişi başına milli gelirimizin 5 bin 559 dolara ulaşacağı tahmin ediliyordu. Sayım sonunda nüfusumuz 70 milyona düşerse, kişi başına milli gelirimiz 5 bin 867 dolara, 65 milyona düşerse 6 bin 318 dolara yükselecek.

Son veriler, gerçek nüfusun kırsal alanda, bilinenden daha az olduğunu gösterdi. Buna göre, halen belde olan birçok yerleşim yeri "köy"e dönüşecek. Belde başkanlıkları kaldırılacak. Bazı köylerde muhtarlıklar kapanacak.

İllerin çıkaracağı milletvekili sayılarında çok büyük değişiklikler olacak. Küçük şehir ve ilçelerin çıkaracağı milletvekili sayısı düşerken, büyük şehirlerin vekil sayısında artış olacak. Nüfusumuzun yaş ağırlığı, cinsiyet dağılımı, eğitim durumu, kişi başına düşen doktor, hemşire ve birçok veri tümden değişecek.

Erdoğan Süzer/Bugün