BIST 1.927
DOLAR 13,75
EURO 15,53
ALTIN 788,13
HABER /  GÜNCEL

Bu şarkıyı dinleyen PKK üyesi sayılacak!

Sahnede oldukları yıllar boyunca polis baskınları, gözaltılar, tutukluluklara muhatap kalan Grup Yorum'un 22 yıllık şarkısı Cemo, dava delili oldu.

Abone ol

Grup Yorum üyeleri 1989'da çıkardıkları albümlerinde yer alan Cemo şarkısı nedeniyle "örgütü üyesi" olmakla suçlandı.

Cemo şarkısı, ilk söylenmesinin ardından tam 22 yıl sonra suç unsuru olarak görülmüş oldu.

Bianet'in haberine göre, Grup Yorum'un 1989'da çıkardığı "Gün Gelir/Cemo" albümündeki Cemo isimli şarkı, "terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde suç işlemeye alelen teşvik etmekle" suçlanarak iddianameye girdi. Grup Yorum da iddianamede, "örgüte üye kazandırmaya çalışmakla" suçlandı.

Grup Yorum şarkıyı, Taksim meydanındaki 1 Mayıs mitinginde de söylemişti

İstanbul Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi, Haklar ve Özgürlükler Derneği ile Gençlik Dernekleri Federasyonu, Gazi Mahallesi, Nurtepe ve Sarıgazi'ye 10 Mayıs'ta yapılan baskınlarda Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, Caner Bozkurt ve Ali Papur'un da aralarında bulunduğu 46 kişi gözaltına alınmıştı.

Operasyon sırasında Haklar ve Özgürlükler Derneği'nde olan Ferhat Gerçek ve İrfan Yılmaz, engelli olmalarına rağmen dayak ve kötü muameleye maruz kalmış, Grup Yorum üyeleri de darp edilmişti.

PUŞİDEN SONRA KIRMIZI FULAR DA DELİL OLDU

Baskınlarda bulunan müzik CD'leri, kitaplar, pankartlar, dergiler, indirimli İETT kartları ve bir adet kırmızı fular delil gösterilerek 29 kişiye Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 2. ve 5. maddeleri uyarınca, "Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (DHKP/C) üyesi olmak" suçundan dava açıldı.

Altı kişinin tutuklu yargılandığı 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı İsmail Göktürk'çe hazırlanan iddianamesinde, Grup Yorum hakkında şu ifadeler yer aldı:

"Grup Yorum, 5 Eylül 2009 tarihindeki Harbiye konserinde söylediği Cemo türküsünde yer alan 'Cemo ovaya inende, alnında yıldızlı bere elinde mavzeriyle çıkıp Dersim dağlarında türkü söylemek var ya' gibi terör örgütünün faaliyetleri çerçevesinde suç işlemeye alenen teşvik eden, işlenmiş olan suçları ve suçluları öven nitelikte sözleri olan şarkılar besteler ve grup örgüt üyelerinden oluşur."

TUTUKLU YAKINLARINA YARDIM

Ayrıca, Avukat Behiç Aşçı'nın başkanlığını yaptığı Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği'nin (TAYAD) "tutuklu yakınlarını görüş günlerinde cezaevine götürmek, Türkiye genelinde tutuklulara destek vermek, duruşmalara katılmak, basın açıklaması düzenlemek ve 1 Mayıs mitingine katılmak" gibi faaliyetleri de iddianameye konu oldu.

TAYAD üyesi tutuklu ve hükümlü yakınlarının duruşmalara katılması da "mahkeme heyetine baskı kurma amaçlı" olarak nitelendi.

"SENİ DE KAYBEDERİZ"

12 Ekim'de "Parasız eğitim" pankartı açtığı için gözaltına alındıktan sonra polislerce "Amcan gibi seni de kaybederiz" diyerek tehdit edildiğini söyleyen üniversite öğrencisi Eser Morsümbül de yargılananalar arasında. Eser'in amcası Hüseyin Morsümbül, 12 Eylül darbesinin ardından gözaltına alınmış, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Suu Kyi'nin partisi siyasete dönüyor
Suu Kyi'nin partisi siyasete dönüyor
O öğretmen artık annesini aramayacak
O öğretmen artık annesini aramayacak
Sri Lanka'da eski genelkurmay başkanına hapis cezası
Sri Lanka'da eski genelkurmay başkanına hapis cezası
Bu fotoğrafın sorumlusu bulundu
Bu fotoğrafın sorumlusu bulundu
Sarı kırmızılıların gönlündeki aslan
Sarı kırmızılıların gönlündeki aslan
Deprem bölgesine bir kötü haber daha
Deprem bölgesine bir kötü haber daha
Akademisyenlere bir müjde daha
Akademisyenlere bir müjde daha
Soğuk ve yağışlı hava yurdu terk ediyor
Soğuk ve yağışlı hava yurdu terk ediyor
Türkiye'de bir TIR dolusu bomba alarmı
Türkiye'de bir TIR dolusu bomba alarmı
Uluç'tan O... Çocukları şeridi önerisi
Uluç'tan O... Çocukları şeridi önerisi