BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  SAĞLIK

Bu saat aralığında çalışanlar uyku düzenine dikkat etmeli

Uykunun vücutla sağlık arasında altın zincir olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Karadağ, gece çalışanların gündüz mutlaka sessiz ve karanlık ortamda uyumalarını tavsiye etti. 

Abone ol

15 Mart ‘Dünya Uyku Günü’ kapsamında düzenli uykunun önemi ve uykuda solunum hastalıkları hakkında açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uykuda solunum bozukluklarının son dönemde tüm dünyada dikkat çekmeye başladığına değindi.

"Sağlıklı uykudan uzaklaştıkça obezite, diyabet, hipertansiyon, gündüz aşırı uyku hali ve çeşitli iş kazaları yaşanabiliyor." diyen Prof. Dr. Karadağ, "Uyku vücutla sağlık arasındaki altın zincir olarak tanımlanıyor. 11 yıldır tüm dünyada kutlanarak belirli mesajlar veriliyor. Bu yılın sağlıklı uyuma ve sağlıklı yaşlanma üzerine mesajlar verilecek. Diğer sağlık sorunlarından uzaklaşabilmek için sağlıklı bir uyku uyumamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Beyin kanaması ve felçler oluşuyor!
Fizyolojik olarak hayatın üçte birinin uykuda geçtiğini kaydeden Prof.Dr. Mehmet Karadağ, "Uyku süresince solunumumuzun devam etmesi gerekiyor. Toplumumuzda erişkinlerde dörtte biri horluyor. Horlayan insanların bir kısmında nefes durmaları apne başlıyor. Sabaha kadar nefes almada duraksamalar oluyor, bu da vücuttaki tüm dengeleri değiştiriyor."

"Kişi sağlıklı yaşamdan uzaklaşıyor, kilo almaya başlıyor, tansiyon yükselemeye başlıyor. Gece tansiyon yükselmesinin ardından beyin kanaması ve felçler oluşuyor. Felçli hastaların dörtte biri uyku apneleri tedavi edilmediği için ömür boyu yatağa mahkum kalıyorlar. Gündüz aşırı uyku hali trafik kazası başta olmak üzere çeşitli iş kazalarına neden olabiliyor" dedi. 

Yatmadan 4 saat önce bir şey yemeyin
Sağlıklı uyku için uyku düzeninin sağlanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Mehmet Karadağ, "Her kişinin yatacağı ve kalkacağı saatleri belirlemesi gerekiyor. Yatmadan dört saat öncesinde kafeinli içeceklerden, sigara ve alkolden uzak durulması gerekir. 12 yaş altındaki çocukların bilgisayar ve cep telefonlarını yatak odasından uzaklaştırmalıdır. Hareketli yaşamı öneriyoruz. Uyku uyuyacağımız odanın sessiz ve karanlık, belirli bir ısıda ve yatağın rahat olması gereklidir. Bunlar sağlandığı zaman kişi sağlıklı uyur ve sabah zinde kalkar" ifadelerini kullandı. 

Sağlıklı uyku kaç saattir?
Uyku apneli hastaların sabah uyanınca baş ağrısı çektiğini dile getiren Prof. Dr. Karadağ, "Sağlıklı yaşam için sağlıklı uyku gerekiyor. Günde 6 ile 10 saat arasında uyumalıyız. Bunun altında veya üstünde uyuyanlar sağlıksız uyuyor demektir. Ortalama uyku saati ise 8'dir. Ama mutlaka 6 saatin üzerinde uyumaya çalışmalıyız" dedi.

Gece çalışanlar

Öte yandan Prof. Dr. Karadağ, gece çalışmak zorunda kalan kişilerin gündüz mutlaka karanlık ve sessiz bir ortamda sağlıklı şekilde uyumalarını önerdi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Zelanda'daki katliamla ilgili ilk açıklama
PFDK değil çadır tiyatrosu! Aydınus uzatmalı tatil yapacak
Tolga Zengin'in başını yakan olay!
Abdurrahman Dilipak Fransa'daki korkunç rakamı açıkladı! Ölümlerden ölüm beğenin
Salda Gölü hakkında karar verildi Resmi Gazete'de yayınladı
Erdoğan imzaladı 3 atama 1 görevden alma kararı
15 Mart evde bakım maaşı yatan iller sorgulama ekranı
Süleyman Soylu: Bu provokasyonun bedelini kim öderdi?
Celta Vigo'da ayın futbolcusu Okay Yokuşlu
Avrupa devinden Muslera'ya kanca
Yorumlar