BIST 2.776
DOLAR 17,94
EURO 18,38
ALTIN 1.034,16
HABER /  GÜNCEL

Bu rakamlar düşman çatlatır

Avrupa krizle boğuşurken Türk ekonomisi bahar havası yaşıyor.

Abone ol

İşsizlik 7 aydır tek hanede, bütçe açığı yarı yarıya azalarak % 1.4'e indi, tüketici ekonomiye güveniyor.

Avrupa'da ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken Türk ekonomisinde adeta bahar havası yaşanıyor. Euro Bölgesi'nde işsizlik yüzde 10.3'le zirve yaparken Türkiye'de 7 aydır tek hanede. Ekimde de oran yüzde 9.1'e geriledi. Avrupa ülkeleri bütçelerini toparlamak için sürekli kemer sıkma önlemlerine başvurmasına rağmen bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranını ancak yüzde 6.3 seviyesine çekebildi. Türkiye ise neredeyse denk bütçe yaparak bütçe açığını yarı yarıya azaltıp oranı yüzde 1.4'e indirdi. Ekonominin geleceğine güvenen tüketicinin moral endeksi de yüzde 1.1 artarak 92 değerini aldı. Tüketici güveni Fransa'da 80, İspanya'da 70.7, İngiltere ise 53 seviyesinde bulunuyor. Endeksin 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser duruma işaret ediyor.

BÜTÇEDE AÇIK YARI YARIYA AZALDI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün 2011 yılı bütçe rakamlarını açıkladı. Bütçe açığı yüzde 56.5 düşüşle 17.4 milyar lira olurken, açığın GSYH'ya oranı yüzde 1.4'te kaldı. Orta Vadeli Program'da açığın GSYH'ya oranı yüzde 1.7 olarak tahmin edilmişti. Şimşek, yapılandırmadan gerçekleştirilen tahsilatın 13.3 milyar lira olduğunu, 2012'de de 10.3 milyar lira tahsilatı öngördüklerini belirterek, "Yapılandırmanın bütçeye olumlu etkisi oldu ancak bu kalemden kaynaklanan net gelir etkisi 5-6 milyar lira düzeyinde. Bütçedeki açık 2011'de daha da düşük olabilirdi. Altyapı ve Van depremi nedeniyle 11.1 milyar TL ilave kaynak aktardık. Geçen yıl açığın GSYH'ya oranı 1.4 olacak ancak bu kaynağı aktarmasaydık oran yüzde 0.5 olacaktı" diye konuştu.

"Bütçede vergi geliri hedefi başlangıç hedefine göre yüzde 109 üzerinde gerçekleşti" diyen Şimşek, mali disiplinle faiz yükünün azaldığını bütçenin yüzde 13.5'i, vergi gelirlerinin yüzde 16.6'sının faize gittiğini söyledi. Şimşek, Euro Bölgesi krizinde de en kötünün geride kaldığını söyledi.

GÜVEN ARTTI

Tüketici güven endeksi aralıkta bir önceki aya göre yüzde 1.1 artarak 92 değerini aldı. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser, küçük olması ise kötümser duruma işaret ediyor. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun banka yöneticileriyle yaptığı ocak-mart dönemine ilişkin beklenti anketi de olumlu sinyaller verdi. Ankete katılanlarınyüzde 83'üne göre bu yıl GSYH artacak, cari açık ve bütçe açığı ya azalacak ya da değişmeyecek.

1.5 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM

İşsizlik ve mevsimsellikten arındırılmış işsizlik 2011 ekim döneminde tarihi düşük seviyelere yakın seyretti. Dün Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilerine göre, işsizlik ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre 2.1 puan düşerek yüzde 9.1'e düştü. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ise 2.5 puan gerileyerek yüzde 9.4 oldu. 1 yılda 1.5 milyon kişiye istihdam yaratıldı. Böylece ekimde istihdam edilenlerin sayısı 24.49 milyon kişiye yükseldi. Türkiye genelinde işsiz sayısı da 2010 yılının aynı dönemine göre 447 bin kişi azalarak 2.454 milyon kişiye düştü. Ekim döneminde istihdam edilenlerin yüzde 25.7'si tarım, yüzde 19'u sanayi, yüzde 7.2'si inşaat, yüzde 48'i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 2.5 puanlık azalışla yüzde 11.1, kırsal yerlerde ise 1.1 puanlık azalışla yüzde 5.3 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı, 2.5 puan düşüşle yüzde 11.6'ya geriledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Tek tıkla burcunuzu okuyun
Tek tıkla burcunuzu okuyun
Karar gününde ilginç gelişme
Karar gününde ilginç gelişme
Çakar'a açık mikrofon azizliği
Çakar'a açık mikrofon azizliği
Milliyet yazarına Merve Kavakçı fırçası
Milliyet yazarına Merve Kavakçı fırçası
Fenerbahçeli Recep'in hayalleri
Fenerbahçeli Recep'in hayalleri
Acun bu işten ucuz kurtuldu
Acun bu işten ucuz kurtuldu
TJK'da PKK skandalı!
TJK'da PKK skandalı!
Birand'dan kimsenin şeyinde değil gafı!
Birand'dan kimsenin şeyinde değil gafı!
Erdoğan da dinlemeye takılmış!
Erdoğan da dinlemeye takılmış!
Emekli maaş zammı belli oldu!
Emekli maaş zammı belli oldu!