BIST 3.224
DOLAR 18,54
EURO 17,97
ALTIN 981,59
HABER /  GÜNCEL

TJK'da PKK skandalı!

Yılda 2 milyar 700 bin liralık yarışın oynandığı Veliefendi'de kapalı kapılar ardında kalan kriz ortaya çıktı.

Abone ol

Dizginlerin hakimi Selim Kaya, Türkiye Jokey Kulübü'nde yaşanan skandalı gözler önüne serdi. Başarılı sporcu, 'TJK başkanı, beni PKK'lı olmakla suçluyor. Ailemle birlikte dışlanıyorum' dedi

Türkiye'nin en iyi jokeylerinden birisi olan Selim Kaya, şaşırtıcı açıklamalar yaptı. Ünlü jokey, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Ömer Faruk Girgin'i kendisini dışlamakla suçladı ve "Girgin beni PKK'lı gibi göstermek istiyor" dedi.

'TAZMİNAT DAVASI AÇTI'

Bugüne kadar 2 bin yarış kazandığını söyleyen ve uluslar arası yarışlarda "Fair Play Ödülü" alan tek jokey olan Selim Kaya, Türkiye Jokey Kulübü'nün adeta bir mason teşkilatı gibi tamamen içe dönük ve gizli olarak yönetildiğini iddia ederek, "Burası adeta demir yumrukla yönetiliyor. Ben, Başkan Girgin hakkında 'Komplekslidir' dediğim için susturmak amacıyla 50 bin liralık tazminat davası açtılar. Ama yılmayacağım. Bildiklerimi anlatacağım" diye konuştu.

KRİZ BURCU GÜNEŞ'İN KLİBİYLE BAŞLADI

Takvim'in haberine göre Selim Kaya şu iddialarda bulundu: Bütün kriz, sanatçı Burcu Güneş'in 2011 yılında klip çekmesi ile başladı. At Yarışları'nın tanıtımı ile ilgili çekilecek olan klip için Türkiye Jokey Kulübü sponsor olmuştu. Klibin maliyeti 25 bin lira idi. Ancak seçimleri Ömer Faruk Girgin kazanınca bu iptal oldu. Bunun nedeni ise klipte benim oynamamdı. Çünkü kendisi belirgin bir şekilde Veliefendi'de bulunan jokeyler arasında ayrımcılık yapıyor. Bazı konuşmalarında 'Biz burayı PKK'lılara mı bırakacağız?' demiş. Ben ve ailem doğuştan at sever ve yarışçıyız. Biz PKK'lı değiliz.

'1 TRİLYON VERGİ ÖDÜYORUM'


Ağabeyim Ramazan Kaya'nın 500 atı var. Yıllık gideri 900 bin lira. Her yıl devlete 1 trilyon lira vergi ödüyorum. Namusumuzla da ata biniyoruz. Veliefendi'de öne çıkan jokeyin başı kesiliyor. Benim adım ve fotoğraflarım TJK TV'de ve dergilerinde asla yer almıyor. 2007'de Başbakanlık Kupası Yarışı vardı. Ben kazandım. Kupa töreni sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan'a, 'Sayın Başbakanım bize sahip çıkın' dedim. Benim bu sözümden sonra bana ve tüm jokeylere ambargo uygulandı ve bir daha kupa törenlerine çıkartılmadık. Ancak ben 3 ay sonra iki uluslar arası yarış daha kazandım. Ondan sonra mecburen kürsüye çıkarttılar.

BAGAJDA ANTRENMAN

Bana yapılan engellemeler nedeni ile antrenmanlara bir dönem arabanın bagajında girdim. Türkiye Jokey Kulübü'nde atı erkek ve dişi diye ayırt edemeyenler yöneticilik yapıyor. TJK Yönetimi, kendilerine adeta Veliefendi Cumhuriyeti ilan etti. Veliefendi'de rant ve çıkar meselesi de var. Örneğin burada ahır dağıtımı olur. TJK, at sahiplerine istediği yerden ahır verir. Ama birçok kişi torpil bulamaz ya da avanta vermezse ahır bulamaz. Tabi bize de ahır yok.

'AİLELER ZORDA'  

Başkan Girgin, ölen jokeyler adına yapılan yarışı kaldırdı. Bu yarışlardan elde edilen gelir, yaşamını yitiren jokeylerin ailelerine gelir olarak veriliyordu. Girgin geçtiğimiz haziran ayında Gazi Koşusu öncesi Türkiye Arap Atçılığı Derneği Başkanı olan ağabeyim Ramazan Kaya'ya davetiye göndermedi. Elinden gelen her türlü ayrımcılığı yaptı.

KEFENİMLE YAŞIYORUM

Selim Kaya, yarışlarda kefeni ile yarıştığını söyledi. Ünlü jokey, geçmiş yıllardan kalan acı hatıralarını ise şöyle dile getirdi: "1994'te attan düştüm, 3 gün komada kaldım. Ağabeyim Ali Kaya 1988'de at sırtından düşerek öldü. Babam yol parası bulamadığı için Urfa'dan Adana'ya atla gitti. Atları annem yetiştirirdi. Tırnaklarında at pislikleri vardı. Buralara sıfırdan geldik. Tek istediğimiz Türk atçılığını geliştirmek."

ÖNCEKİ HABERLER
Birand'dan kimsenin şeyinde değil gafı!
Birand'dan kimsenin şeyinde değil gafı!
Erdoğan da dinlemeye takılmış!
Erdoğan da dinlemeye takılmış!
Kazanç Odaklı Kripto Yatırım Sırlarını Açıklıyor!
Kazanç Odaklı Kripto Yatırım Sırlarını Açıklıyor!
Kanlı ordu Türkiye'ye girdi!
Kanlı ordu Türkiye'ye girdi!
Bakan'dan şok itiraf!
Bakan'dan şok itiraf!
Bursa-İstanbul yolu kapandı
Bursa-İstanbul yolu kapandı
İsrail PKK'ya yardım ediyor!
İsrail PKK'ya yardım ediyor!
Saba Tümer'i çok zorladılar!
Saba Tümer'i çok zorladılar!
Ünal Aysal'dan bomba sözler!
Ünal Aysal'dan bomba sözler!
Tuncel'in şöforüne KCK gözaltısı
Tuncel'in şöforüne KCK gözaltısı