BIST 1.450
DOLAR 8,30
EURO 10,12
ALTIN 490,30
HABER /  RAMAZAN

Bu kentte papaz oruç tutuyor

Çok ilginç ama bu ülkede yaşayan hristiyanlar Ramazan'da lokantalarına kilit vuruyor, papaz ise 30 gün boyunca oruç tutuyor.

Abone ol

Irak'ın Süleymaniye kentindeki Hristiyan aileler, oruç tutan Müslümanlara saygılarından dolayı gündüz lokantalarını kapatıyor.

PAPAZ ORUÇ TUTUYOR 

Pawlo Delolyo isimli papaz da Müslüman komşularıyla oruç tutuyor. Müslüman halk gibi sahura kalkan Delolyo, 30 gün boyunca oruç tutacağını belirtiyor.

Delolyo, "Her iki dinin yakınlaşması, kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve iyi niyet göstergesi için oruç tutuyorum" dedi.

AMAÇ SAYGI VE İYİ NİYETİMİZİ GÖSTERMEK

Süleymaniye Mar Yusuf Kilisesi papazlarından Eymen Aziz Hormiz de "Papaz arkadaşımız Pawlo Delolyo, saygı ve iyi niyetimizi Müslüman kardeşlerimize göstermek amacıyla ramazan ayında oruç tutuyor. Ben de bütün Müslümanların ramazanını tebrik ediyorum. Allah'tan herkesin orucunu kabul etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Tarihi Süleymaniye kentindeki Müslümanlar ile kardeşçe yaşadıklarını vurgulayan Hormiz, "Bugüne kadar Müslüman kardeşlerimiz ile bu kentte sorunumuz olmadı ve hep kardeşçe yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMANLARI SEVİNDİREN HASSASİYET

Hristiyan ailelerin göstermiş olduğu hassasiyet, Müslümanlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) İslam Alimleri Birliği Sözcüsü Cafer Givani, "Papaz kardeşimizin oruç tutması, her iki dinin kardeşlik ilişkilerinin güçlendiğini gösteriyor. Biz bu adımı, çok önemli görmekteyiz. Kendi iyi niyet ve kardeşlik duygusunu belirtmek için ilk defa bir papaz Müslüman kardeşleri ile birlikte bu mübarek ramazan ayında oruç tutmaktadır" şeklinde konuştu.

Süleymaniye'de yaklaşık 250 Hristiyan aile ikamet ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Üretim için gün sayıyor
Kenan Evren heykeli için imza kampanyası
Gençlerin benzin hırsızlığı pahalıya patladı
Malatya’da adliye önünde silahlı saldırı: 1 ölü, 3 yaralı
TÜPRAŞ ve Koç hisseleri düşüşte
Hak-İş işçileri yüzde kaç zam alacak?
Bıçaklı saldırgan korku dolu anlar yaşattı
Tüfekle şaka ölümle bitti
Rüzgarın son hali görenleri şaşırttı
Çocuğunu öldüren anneye müebbet
Yorumlar 69 yorum