BIST 1.132
DOLAR 7,80
EURO 9,15
ALTIN 472,86
HABER /  EKONOMİ

TÜPRAŞ ve Koç hisseleri düşüşte

TÜPRAŞ'a düzenlenen Maliye denetiminin ardından hisselerde erime başladı.

Abone ol

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında birinciliği senelerdir kaptırmayan TÜPRAŞ'ın piyasa değeri dün Maliye ekiplerinin denetim ve inceleme başlatmasının duyulmasının ardından yaklaşık 900 milyon lira geriledi. Koç Grubu hisselerinin kayıpları ilk seansta yüzde 3'ü aştı.

Türkiye'nin "en büyüğü" denetim haberi ile 900 milyon lira değer kaybetti

İSO 500 sıralamasında geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ilk sırayı alan TÜPRAŞ, 2012'de gerçekleştirdiği 40,1 milyar liralık net üretimden satışla birinciliği, en yakın kuruluşa yaklaşık 32 milyar liralık satış hacmi farkıyla elde etmişti.

Borsa İstanbul'da işlem gören TÜPRAŞ hisse senetleri, dün ikinci seansta "Maliye Bakanlığı yetkililerinin denetim için kuruluşa baskın yaptı" şeklinde geçen haberlerle sert bir şekilde düşüşe geçmişti. Dün haber geçmeden önce 43,20 lira fiyatla işlem gören ve 10,8 milyar lira tutarında toplam piyasa değerine sahip TÜPRAŞ'ın hisse senedi fiyatları, haberin ardından sert bir şekilde düşüşe geçti ve bugün açılışın ardından da düşüşünü devam ettirdi.

Dün günü 42,60 liradan kapatan TÜPRAŞ, bugün açılışın ardından etkisini artıran satışlarla yüzde 6,50 oranında değer kaybıyla 39,60 liraya kadar gerilerken, böylece şirketin toplam piyasa değeri de denetim öncesine göre yaklaşık 900 milyon liralık düşüşle 9,9 milyar liraya indi..

TÜPRAŞ'ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yayımlanan açıklamasında, "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır" denildi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada da "Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütülmektedir. Ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 5 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren 'Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı' nda, 2013 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmişti. Bu kapsamda birçok sektörde vergi incelemeleri başlatılmıştır" denildi.
Koç Grubu hisselerinin kayıpları ilk seansta yüzde 3'ü aştı
Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından dün TÜPRAŞ ve Aygaz'da başlatılan denetlemelerin ardından Borsa İstanbul'da işlem gören Koç Grubu'na ait hisse senetleri ilk seansta yüzde 3'ü aşan oranlarda değer kaybetti.
Dün ikinci seansta "Maliye Bakanlığı yetkilileri denetim için TÜPRAŞ'a geldi" şeklinde geçen haberlerle sert bir şekilde düşüşe geçen başta TÜPRAŞ olmak üzere Koç Grubu'na ait hisse senetleri, Maliye Bakanlığı ve Şirketler tarafından yapılan açıklamalara rağmen düşüşünü bugün ilk seansta da devam ettirdi.
Vergi Denetim Kurulu tarafından Koç Grubu'na ait TÜPRAŞ ve Aygaz'da yapılan denetimlerle ilgili olarak piyasada oluşan tedirginlik gruba it tüm hisse senetlerini negatif etkilerken, hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 3'ü geçti.
Denetlemenin yapıldığı şirketlerden TÜPRAŞ ilk seansta dünkü kapanışa göre yüzde 3,52 oranında değer kaybıyla 41,10 liraya, Aygaz ise yüzde 3,72 düşüşle 8,78 liraya geriledi. Koç Grubu şirketlerinin çatı kuruluşu Koç Holding'in değer kaybı ilk seansta yüzde 3,22 olurken, Gruba ait diğer şirketlerden Tofaş yüzde 4,28, Otokar yüzde 2,62, Arçelik ise yüzde 3 oranında düşüş kaydetti. Koç Grubu'na ait Yapı Kredi hisse senedi ise ilk seansı yüzde 2,61 kayıpla 4,10 liradan tamamladı.
TÜPRAŞ tarafından dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yayımlanan açıklamada, "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır" denilirken, Aygaz'ın açıklamasında ise "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından Şirketimiz nezdinde vergi denetim çalışmasına başlanmıştır" ifadesi kullanıldı.
Öte yandan Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili, "Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütülmektedir. Ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 5 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren 'Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı' nda, 2013 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmişti. Bu kapsamda birçok sektörde vergi incelemeleri başlatılmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bıçaklı saldırgan korku dolu anlar yaşattı
Tüfekle şaka ölümle bitti
Rüzgarın son hali görenleri şaşırttı
Çocuğunu öldüren anneye müebbet
Başsavcıdan sır çantayla ilgili açıklama
Gizem Katmer kimdir yaşı kaç hangi dizilerde rol aldı- hayatı?
Yorumlar 8 yorum