BIST 4.998
DOLAR 19,09
EURO 20,62
ALTIN 1.200,97
HABER /  GÜNCEL

Brezilya'da seçim ikinci tura kaldı

Brezilya'da Devlet Başkanlığı seçiminin ikinci turunda tekrar seçilmek isteyen şu anki Devlet Başkanı Dilma Roussef ile sosyal demokrat Aecio Neves yarışacaklar. İlk turda en çok oyu yüzde 44'le Rousseff aldı. Neves'in oy oranı ise yüzde 30.

Abone ol

Brezilya'da Devlet Başkanlığı seçimlerinin ilk turundan galip bir isim çıkmadı. Şu anki Devlet Başkanı Dilma Rousseff resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 44'ünü alarak en çok oy toplayan aday olsa da, yüzde 50'ye ulaşamadığı için seçimin galibi ikinci turda belli olacak.

İlk tur seçiminde ikinci sırada ise oyların yüzde 30'unu alan sosyal demokrat aday Aecio Neves yer aldı.

Yaklaşık 142 milyon kişinin oy kullandığı seçimde yeşillerin adayı Marina Silva'nın oyları yüzde 22'de kaldı.

Brezilya'nın demokrasi tarihinde gördüğü en çekişmeli seçimlerden birisinde yarış sosyalist parti lideri Eduardo Campos'un bir uçak kazasında ölmesiyle tüm seçim kampanyalarının seyri değişmişti.

Kaza öncesinde seçimi ilk turda kazanacağı tahmin edilen Rousseff'in anketlerde oy kaybettiği görülmüştü.

Yine de yapılan yorumlar ilk tur seçim sonuçlarının tüm eleştirilere karşın Rousseff'e olan desteğin sürdüğü yönündeydi.

Özellikle Brezilya 2014 Dünya Kupası nedeniyle sokak protestolarıyla karşı karşıya kalan Rousseff, ülkesinin uluslararası otoritelerce 'başarılı' bir Dünya Kupası organizasyonu gerçekleştirmesini sağladı.

Seçime giderken en önemli kozu ekonomi olan Rousseff'in başkanlık döneminde Brezilya'da işsizlik yüzde 5'in altına inmiş, asgari ücret artırılmış ve açlık sınırındaki Brezilyalıların sayısı azaltılmıştı.