BIST 1.121
DOLAR 7,79
EURO 9,10
ALTIN 471,19
HABER /  GÜNCEL

Böyle olur protokolün atlaması

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Nevruz ateşinden atlayıp demir dövdü.

Abone ol

Nevruz Bayramı Sultanahmet Meydanı'nda büyük çoşku içerisinde kutlanırken, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Nevruz ateşinden atlayıp demir dövdü.

İstanbul Valisi Muammer Güler 21 Mart Nevruz Bayramı münasebetiyle, valilikte Türk cumhuriyetleri, dost ülkeler ve çeşitli derneklerin temsilcilerini kabul etti. Valilikte samimi bir havada gerçekleşen kabulde, İstanbul Valisi Muammer Güler misafirlerinin Nevruz Bayramı'nı kutlayarak çeşitli hediyeler sundu. Vali Güler'le hatıra fotoğrafı çektiren misafirleri de ülkelerinden getirdikleri hediyeleri takdim etti. Valilikte gerçekleştirilen kabul sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Topluluğu valilik bahçesinden çıkarak marşlar eşliğinde Sultanahmet Meydanı'na kadar ilerledi.

Valilikteki tebriklerin ardından Sultanahmet Meydanı'ndaki kutlamalara geçildi. İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Dalay ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile vatandaşlar katıldı.

Sultanahmet Meydanı'ndaki şölen boyunca Nevruz ateşi sürekli yanarken, burada konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, Nevruz'un birlik beraberliğin özümsendiği bir bayram olduğunu belirtti. Nevruz'un kardeşçe yaşamın bir geleneği olduğunu kaydeden Güler, "Türk'ün kardeşliğini perçinleyen Nevruz daha güvenli ve güzel yarınlara ulaşmamız için önemlidir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bugün yeni bir baharı karşılamanın çoşkusu içinde olduklarını söyledi. Topbaş, birlik ve beraberliğin Nevruz gibi değerlere sahip çıkarak sağlanacağını dile getirdi.

Şölende konuşmaların ardından okullara arasında düzenlenen "Türk Kültürü'nde Nevruz" konulu şiir resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer protokol daha sonra Nevruz ateşinin başındaki yerlerini aldı. Nevruz ateşi üzerinden Vali Güler, Başkan Topbaş, Tümgeneral Dalay ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir el ele tutuşarak atladı. Nevruz Ateşi'nden atladıktan sonra örs üzerine konulan demir Vali Güler ve diğer protokol tarafından çekiçle dövüldü. Geleneksel demir dövmenin ardından Vali Güler ve başkan Topbaş baharı simgeleyen renkli yumurtaları tokuşturdu.

Renkli görüntülere sahne olan geleneksel Nevruz adetlerinin yerine getirilmesinin ardından, misafir Doğu Türkistanlı öğrenciler dans gösterisi sundu. Şölenin son bölümünde ise İstanbul Radyosu sanatçıları ve mehter takımı birer mini konser verdi. Bu sırada Vali Güler, protokol ve vatandaşlar kendilerine ikram edilen Özbek pilavından yedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ana kız evinde vahşice öldürüldü
Sibel Candan zehir gibi sözler
Emrah Bodrumda inzivaya çekilecek
Derin devletin yeni sahibi
Trabzon Antepte gazi oldu
Göğüs ucu rezilliği! Songül Karlı sansürsüz paylaştı
Yorumlar 4 yorum