BIST 1.153
DOLAR 8,17
EURO 9,67
ALTIN 502,34
HABER /  DÜNYA

Hamasta asker kaçırma sinyali

Hamas'tan sert tepki. Esir İsrailli asker için öne sürülen talepler karşılanmayınca tansiyon yükseldi.

Abone ol

Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, İsrail'in rehin tuttukları Gilad Şalit'in serbest bırakılması için taleplerini karşılamaması durumunda yeni asker kaçırmak zorunda kalabileceklerini açıkladı.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post'un haberine göre Hamas'ın Suriye'de sürgünde bulunan lideri Halid Meşal, Avustralya'nın Sydney Morning Herald gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Gazze Şeridi'ne geçişleri açmaması üzerine 2006'da Şalit'i kaçırdıklarını hatırlatarak, taleplerinin yerine getirilmesi için aynı yola başvurmak zorunda kalabileceklerini belirtti.

İsrail'in olanlardan ders almadığını ifade eden Meşal, İsrail'in Filistinlileri serbest bırakmayı reddetmesinin, kendilerini bunu sağlamak için diğer yolları izlemeye iteceğini, bu yollardan birinin de daha çok İsrail askeri kaçırmak olduğunu söyledi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, "İsrail'in karşılık vereceğini bilseydim, 2006'da iki İsrail askerinin kaçırılması talimatını vermezdim" sözlerini hatırlatan Meşal, kendilerinin başka çaresi olmadığını kaydetti.

İsrail, iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması üzerine Lübnan'daki örgüte karşı saldırılar başlatmıştı. İsrail-Hizbullah savaşı bir aydan fazla sürmüştü.

Meşal, İsrail'in Gazze'den düzenlenen roket saldırılarına son verilmesi karşılığında kuşatmayı sona erdirmesi ve sınır geçişlerini açması gerektiğini, ancak bunları yapmadığını belirterek, "Filistinlilere, kuşatma altında yavaş yavaş mı, yoksa hızla ateş altında mı ölmek istersiniz" diye sormanın adil olmadığını vurguladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği, 22 gün süren operasyondan sonra Şalit'in serbest bırakılması için taraflar arasında görüşmeler yoğunlaşmıştı, ancak görüşmeler tarafların birbirlerini uzlaşmazlıkla suçlaması üzerine geçen salı günü çıkmaza girmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Obamanın teklifine İran mesafeli
Yarım saat internet 3.23 TL
ÖTV indirimi sektöre canyusu oldu
Adliye önünde halk burnundan soludu
Aliağada CHPden AK Partiye katılım
İstanbul'da düğüne giden genç kadına ' havai fişek' kabusu: Sakat kaldı
Yorumlar