BIST 1.565
DOLAR 7,47
EURO 9,07
ALTIN 441,27
HABER /  GÜNCEL

ÖTV indirimi sektöre canyusu oldu

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indirimi sonrasında otomotiv sektöründe gelinen son noktayı anlattı.

Abone ol

Otomotivdeki ÖTV indiriminin uzatılmayacağını belirten Sanayi Bakanı Çağlayan, "İndirim yastık altındaki parayı ekonomiye getirdi" dedi. 

NTV'de yayınlanan Yakın Plan programına konuk olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indirimi sonrasında otomotiv sektöründe gelinen son noktayı anlattı.

ÖTV indiriminde 3 aylık sürenin uzatılmayacağını belirten Çağlayan, "İndirim uygulaması kesinlikle 15 Haziran'da bitecek. Uzatma söz konusu değil, herkes buna göre hareket etsin" dedi.

"ÖTV indirimi sektöre verilen cansuyu oldu" diyen Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sektör Avrupa pazarının daralmasından dolayı ciddi sıkıntı yaşıyordu. İstihdam konusunda sıkıntı yaşanacaktı. Önce kısa çalışma ödeneğini çıkardık, hemen arkasından ÖTV indirimini devreye soktuk. Bu sektöre önemli bir motivasyon sağladı, psikolojik bir etki yarattı, yastık altındaki parayı ekonomiye getirdi."

Otomotiv sektörü için Türkiye'nin hâlâ aç bir pazar olduğunu belirten Çağlayan, sektöre yönelik desteğin süreceğini açıkladı.

NİSAN'DA TEŞVİK GELİYOR
Çağlayan, "Otomotiv ana sanayi yeni yatırım teşvik kapsamında desteklenecek. Yan sanayi de daha düşük miktarlarla yatırım teşvik desteği kapsamına girecek. Nisan ayında çıkartılan kanun çerçevesinde bu konu uygulamaya geçecek. Sektör asıl desteği teşvik yasasıyla görecek" diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMLERİ TÜKETİCİYE YANSIMALI
Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimlerine de değinen Çağlayan, "Merkez Bankası bu indirimleri iç talepte canlanma olsun diye yapıyor. Ancak bankalar bu indirimleri sadece mevduat faizlerine uyguluyor. Bu indirimlerin mutlaka tüketiciye yansıtılması gerekiyor" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Adliye önünde halk burnundan soludu
Aliağada CHPden AK Partiye katılım
Sevişme sahneleri iyi çekilmiyor!
Ayrılalım dedi kurşunu yedi
Taraftarı çıldırtan kahkahalar!
Googlea sokak görüntüsü darbesi
Fenerbahçe geriye gidiyor
Hürmüzde nükleer denizaltı ile gemi çarpıştı
Penaltı kararı yanlıştı
Yemeğin parasını Alişana ödetti!
Yorumlar