BIST 7.930
DOLAR 28,86
EURO 31,54
ALTIN 1.887,31
HABER /  GÜNCEL

Boş kontenjan için son şans

Üniversitelerde 19 bin kontenjan boş kaldı. Başvurmayı unutmayın!

Abone ol

2007 ÖSS yerleştirme sonuçları ve yeni açılan programlar ile önlisans programlarında toplam 48 bin 753, lisans programlarında ise 18 bin 954 boş kontenjan bulunuyor.

Boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2007-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanları için yapılacak ek yerleştirmede, önlisansta 48 bin 753 ve lisansta 18 bin 954 olmak üzere toplam 67 bin 707 boş kontenjan bulunuyor. 28 üniversitede, 42 fakülte, yüksekokul ya da meslek yüksekokulunda, 101 yeni açılan ön lisans programında toplam 4 bin 725 kontenjan bulunuyor.

Yerleştirmeden boş kalan 44 bin 28 kontenjan ile önlisans programlarındaki boş kontenjan sayısı 48 bin 753'e ulaşıyor. Yeni açılan lisans programlarında ise 23 üniversitede, 34 fakülte, yüksekokul ya da meslek yüksekokulunda, 49 programda toplam bin 896 kontenjan yer alıyor. Yerleştirmede boş kalan 17 bin 58 kontenjan ile lisans programlarında bulunan ek yerleştirme kontenjan sayısı 18 bin 954'e çıkıyor.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK

Üniversitelere ek yerleştirme tercih başvuruları, 1-4 Ekim 2007 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacak. Bu süre kesinlikle uzatılmayacak. Adaylar, “2007-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu”nu belirtilen tarihler arasında ÖSYM'nin Sınav Merkezi Yöneticiliklerinden 3 YTL karşılığında satın alabilecekler ve ÖSYM'nin internet sitesinde de görebilecekler. Adaylar, kılavuz ücreti ile tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3 YTL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyecek. Posta ile merkeze gönderilen tercih formları işleme alınmayacak. ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile kılavuz satış noktalarının adresleri ayrıca gazete ilanında ve ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlanacak.

EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER BAŞVURABİLECEK?

2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip olmayacak.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için,

  • 2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekiyor.
  • Bunun dışında, yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecek.
  • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bir kaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve ön lisans programlarını ilgili programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecek ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak.
  • 2007-ÖSYS'de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan Açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2007-ÖSYS Ek Yerleştirme'ye başvurabilecekler.
  • Lise mezunları ek yerleştirme için ön lisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecek ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşuluyla bir yükseköğretim programına yerleştirilebilecekler.
  • 2007 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabilecekler.

Ek yerleştirme işlemleri, “2007 ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu”, “2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” ile “2007 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu”nda belirtilen esaslara göre yapılacak.