HABER /  GÜNCEL

Bodrumluları korku sardı

Muğla'nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesi'nde son günlerde yaşanan zehirli balon balığı akını balıkçıları ve kaptanları tedirgin etti.

Abone ol

Yalıkavak Koyu'nda ağ atan balıkçıların ağlarına sürüler halinde takılan zehirli dev balon balıkları görenleri şaşkına çevirdi.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, "Bu balık siyanürden 50 kat daha zehirli. Yenirse öldürücü olur" diyerek halkı uyardı.

BALIKÇILAR GÖZLERİNE İNANAMADI

Yalıkavak Beldesi'nde ağ atan balıkçıların ağlarına dev balon balıkları takıldı. Bodrumlu kaptan ve balıkçı 56 yaşındaki Halil Aktaş ağları çekerken ardı ardına gelen 20'ye yakın balon balığını görünce gözlerine inanamadı. Ağırlıkları yaklaşık beş kilo, bayları da 90 santimetreye yakın balon balıklarınının sürüler halinde dolaştığını belirten "Geçmiş yıllarda da ağlarımıza tek tük balon balığı takılırdı. Ama sayıları giderek arttı ve sürüler halinde dolaşmaya başladılar. Balon balıklarının Hint Okyanusu'ndan geldiğini ve ölümcül oranda zehirli olduğunu biliyorum. Yörede bilinmeyen balık olduğu için yenmemesi konusunda gerekli uyarılar sık sık yapılmalı" dedi.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tarkan, Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de son yıllarda sıklıkla görülmeye başlanan balon balığının Hint Okyanusu kökenli bir balık olduğuna belirterek "Bu balık yüzerken karşılaştığınızda hiçbir tehlikesi yok. Yanyana yüzebilir, dokunabilirsiniz. Tehlike bu balığın iç organlarındadır. Pişirilme sırasında balığın iç organlarındaki zehir tehlike oluşturur. Balon balığı üreme zamanlarında tetrodoksin denilen bir zehir salgılıyor. Bu siyanürden 50 kat daha tehlikeli bir zehir. Çok lezzetli bir balık olmasına karşın, pişirilmeden önce dikkatle temizlenmesi gerekiyor. İç organlarındaki zehiri balığın etine bulaştırır da yerseniz, ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir" dedi.

Prof. Dr. Tarkan balon balığının Marmaris ve Gökova bölgelerinde kendilerine uygun ortam bularak popülasyonunu arttırdığını, diğer balık türleri için de tehlike oluşturduğunu belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Çiçekler artık daha hızlı açıyor
Laptoplarda pil ömrü ve kullanımı hakkında püf noktalar!
YÖK binasında biber gazlı müdahale
Apple'ın kurucusu Windows Phone'u çok sevdi!
Artık tablet dershanesi var!
Spermi çalınan Rıfat Sarıcaoğlu'nun eşi Tülay Sarıcaoğlu kimdir?
Yorumlar