BIST 1.216
DOLAR 7,82
EURO 9,28
ALTIN 483,93
HABER /  DÜNYA

BM'den çağrı! Cezaevlerindeki insan sayısı azaltılsın

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, ülkelere "cezaevlerindeki insan sayısını azaltmaları için acil harekete geçme" çağrısında bulundu.

Abone ol

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada hızla yayılan salgının kontrol altına alınması kapsamında, cezaevleri ve diğer kapalı alanlardaki kişilerin sağlık ve güvenliğini koruma konusunda hükümetlere çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili bir de Twitter'dan videolu bir mesaj paylaşan Bachelet, cezaevindeki kalabalıkların azaltılması gerektiğini vurguladı. Bachelet, salgının bakımevleri ve psikiyatri hastanelerinin yanı sıra cezaevlerini ve göç geri gönderme merkezlerini vurmaya başladığına dikkati çekti.

"Pek çok ülkede, tutuklama merkezleri (cezaevleri) aşırı kalabalık, bazı durumlarda tehlikeli bir biçimde" diyen Bachelet, hükümetlere ve ilgili makamlara ‘cezaevlerindeki insan sayısını azaltmaları için acil harekete geçme’ çağrısında bulundu.

Ziyaretler kısıtlanabilir önerisi

Bachelet, salgının önüne geçme adına kapalı kurumlara ziyaretlerin kısıtlanabileceğini ancak bu tür önlemlerin şeffaf şekilde uygulanması gerektiğini ifade etti.

Yüksek Komiser, dış dünyayla temasın aniden kesilmesinin yaratacağı zorluk ve potansiyel tehlikeli durumlara işaret ederek, bazı ülkelerdeki video-konferans görüşmeleri, aile üyeleriyle süresi uzatılmış telefon görüşmeleri ve e-posta haberleşmesine izin vermek gibi alternatif önlemleri gündeme getirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Adem Büyük'ten koronavirüs için anlamlı bağış
Bakanlıktan Ekrem İmamoğlu'na Kanal İstanbul yanıtı
Kolesterole ne iyi gelir maydanoz kürü kolesterol seviyesini düzenliyor!
Irak şehitleri memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı
Uzmanlardan hamilelere koronavirüs uyarısı! Düşüğe neden olabilir
21 Ekim evde bakım maaşı 26 ilde yattı TC ile sorgulama
Yorumlar 3 yorum