BIST 10.754
DOLAR 32,89
EURO 35,32
ALTIN 2.458,85
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Birkaç yıl sonra televizyon kullanılmayacak

SAKARYA Üniversitesi (SAÜ) Finans ve Ekonometri Öğrenci Topluluğu tarafından Sakarya Teknokent'teki konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Gürsakal, dünyanın ikinci makine devrimini yaşadığını söyledi.

Abone ol

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Gürsakal, veri kullanımı ve saklanma maliyetinin ucuzladığını belirterek, "Birkaç yıl sonra televizyon kullanılmayacak bile. Aynı zamanda bu veri artışı bankaları da etkileyecek. Teknoloji, kısa zaman sonra bankanın yerini sallayacak" dedi.

Gürsakal, Sanayi Devrimi'nin birinci makine devrimi olduğunu ifade ederek, "Şu an dünya ikinci sanayi devriminin yani, ikinci makine devriminin içinde yaşıyor. Bu, teknolojik bir devrim ve her şeyi etkileyecek. Veri hızla artıyor ve verinin saklanması ucuzluyor. Birkaç yıl sonra televizyon kullanılmayacak bile. Aynı zamanda bu veri artışı bankaları da etkileyecek. Teknoloji, kısa zaman sonra bankanın yerini sallayacak" diye konuştu.

Verilerin yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olarak ikiye ayrıldığına dikkati çeken Gürsakal, bugünün en büyük veri yoğunluğunun yapılandırılmamışlardan oluştuğunu anlattı.

Gürsakal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şu an petabayt olarak kullandığımız veri gelecekte zettabayt olacak. Bugünün akademisyeni dijital akademisyen olmak zorunda. Ülkemizde değişimlerle yeteri kadar ilgilenilmiyor. Yakın gelecekte veri alınıp satılacak. Veri saklama kapasitesi şimdiden düştü. Verinin silinmesi, saklanmasından daha pahalı hale geldi. Bu sebeple bugünün akademisyeni dijital akademisyen olmak zorunda."

Etkinlik sonunda Gürsakal'a hediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.