BIST 10.392
DOLAR 32,49
EURO 34,91
ALTIN 2.408,30
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Asgari ücrette sürpriz öneri

1.300 TL asgari ücretin yükünün nasıl paylaşılacağı tartışılırken hükümete bir öneri de MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’tan geldi.

Abone ol

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, asgari ücretin bin 300 lira olmasının işverene, özellikle KOBİ'lerin üzerine yıllık 27-30 bin lira yük getireceğini belirterek, ''Yüzde 30'luk artışı 15-15 bölüşelim. Yüzde 15'i hükümetimiz farklı kaynaklardan karşılasın, yüzde 15'ini de biz karşılayalım, dengeli şekilde götürelim'' diyerek yarı yarıya yani fifty fifty bölüşme önerisi getirdi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre asgari ücret konusunda artık sona yaklaşıldığını ve konunun bir şekilde çözüme kavuşturulacağını aktaran Olpak, şunları kaydetti:

''Asgari ücret, bizim üzerinde en çok durduğumuz konulardan birisi. Çalışanımızın eline geçecek bin 300 lirayı hiçbirimiz tartışma konusu yapmıyoruz. Çalışanımızın daha fazla ücret alması bizi de memnun eder piyasaya da canlılık katar. Ancak bu yükün tamamının işverene yüklenmesi istemediğimiz sonuçları doğurur. Bundan endişe ediyoruz. Türkiye'de işletmelerin yüzde 99'unu KOBİ'ler oluşturuyor. Asgari ücretin bin 300 lira olması işverenin üzerine, özellikle KOBİ'lerin üzerine yıllık 27-30 bin lira yük getiriyor. Böyle bir yükü KOBİ'lerin taşıması mümkün değil. Toplam yükün yüzde 80'den fazlasını yani 24 bin kadarını da direkt KOBİ'ler ödemek zorunda kalacak.''

KAYITDIŞI UYARISI

KOBİ'lerin asgari ücretten doğacak yükü kaldıramayacağını ve bunun ekonomide sıkıntılara neden olabilecek olumsuzlukları beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Olpak, şöyle devam etti:

''KOBİ'lerin yükü hafifletilmezse istihdam kaybı yaşanır, işverenler işçi çıkarmak zorunda kalır ve işsizlik artar. Bir diğer olumsuzluk da hiç arzu etmediğimiz kayıtdışına gidiş olur. Bunun makul çözümü,. hükümetimizin verdiği bu sözü yerine getirirken istihdamın üzerindeki yüklerin bir kısmını karşılamasıdır.''

YÜK DAĞILIMI ŞUBAT AYINI BULABİLİR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını bu hafta gerçekleştirerek 1.300 lira net asgari ücreti kesinleştirecek. Ancak yükün paylaşımı konusundaki formülün bu kararla birlikte açıklanması beklenmiyor. Bu konudaki gelişmenin şubat ayını bulabileceği belirtiliyor. Şubat ayında bütçe bağlanırken yükün dağılımı konusunda yeni formüle yer verilmesi bekleniyor. Ocak kazançlarının beyannamesi şubat ayının sonuna kadar verilebileceği için yeni beyannamelerin yeni yük dağılımına göre hazırlanması mümkün olabilecek. Ancak bu döneme yetişmese bile geriye dönük mahsuplaşma zaten olabilir.

'BİZ 1.500 LİRA VERMEYE YİNE DEVAM EDELİM'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin artırılmasıyla ilgili tartışmalara ilişkin, ''İşverenin cebinden zaten bin 500 lira çıkıyor. İşçinin eline ulaşan maaş ise bin lira. Asgari ücreti bin 300 lira yapın. Biz bin 500 lira vermeye devam edelim'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, ''Biz, işçilerimiz 'Az kazansın' demiyoruz, kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Daha fazla kazansınlar. Çünkü onlar kazandıkça biz de kazanıyoruz'' dedi.