BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bir stajyer Google'ı tam 10 milyon dolar zarara uğrattı

Google'ın reklamcılık departmanında stajyer olarak göreve başlayan bir kişi, milyon dolarlık zarara uğratan büyük bir hata yaptı.

Abone ol

Yapılan açıklamalara göre reklam departmanında çalışan stajyer, kurumsal olan Google'ın reklamını tüm internet sitelerine sarı bir arka plan üzerinde gönderince olanlar oldu.

Sadece sarı arka plan renginden oluşan bu reklam, sitelere, 1000 adet izlenme başına verilen 2 ila 4 dolarlık fiyat aralığından çok daha yüksek bir ücret olan 1000 izlenme başına 25 dolar gelir getiriyordu.

45 dakika sonra fark edildi
Hatayı 45 dakikada fark edebilen Google yetkililerinin, reklam alıcılarına yaptığı açıklamada ziyaretçilerin reklama tıklaması ile gelir alan internet sayfası sahiplerine bu hata sonucu ortaya çıkan reklam giderinin Google tarafından ödeneceğini belirtildi.

Google'ın açıklaması
Yaşanan olay sonrası Google ise şu ifadelere yer verdi: Bir reklamcılık stajyerimizin yaptığı bir hata sonucunda 45 dakikalık bir süre boyunca, fazladan ödeme yapmamıza sebep olan boş bir reklamı dağıtımcılara göndermiş olduk. Bu hatanın farkına vardığımız anda reklam dağıtımını sonlandırdık.

Reklam, üçüncü parti transferlerinin yardımıyla oldukça hızlı bir yayılım gösterdi ve Kaliforniya yerel saatine göre geç sayılabilecek bir vakitte ortaya çıkmasına rağmen ABD ve Avustralya'da birçok ziyaretçi tarafından görüldü. Bu da Google'ın reklam giderini 10 milyon dolar seviyesine kadar yükseltti.