BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 438,28
HABER /  GÜNCEL

Bilim Kurulu Üyesi Yeşim Taşova: Sağlık Bakanlığı grip ve koronavirüsü ayırt eden tanı testleri geliştirdi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, sonbahar mevsiminin başlamasıyla grip ve koronavirüs vakalarının artış göstereceği uyarısında bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın her ikisini de ayırt edebilecek şekilde tanı testlerini geliştirdiğini kaydeden Taşova, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan ilacın grip tedavisinde de etkili olacağını belirtti.

Abone ol

Prof. Dr. Yeşim Taşova, Eylül ve Ekim aylarında koronavirüsün artacağını öngördüklerini ifade ederek, "Bu mevsimsel bir virüstü ve bu özelliğini de devam ettiriyor. Türkiye olarak bir artış yaşadığımız ortada. Özellikle birlikte yapılan her tür faaliyetin engellenemiyor olması bu artışın en önemli nedeni. Bu tür faaliyetler olmamış olsaydı belki bu dönemi daha az vakayla geçiriyor olabilirdik.

Ama artık Ağustos bitiyor ve Eylül, Ekim aylarına ve bu virüsün sevdiği mevsime geliyoruz. Bu noktada artışı öngörüyoruz. Beraberinde influenza dediğimiz gribin de arttığı bir zaman. Benzer belirti ve bulgulara sahip. O yüzden çok karışacak. Sağlık Bakanlığı'nın da özellikle her ikisini de ayırt edebilecek şekilde tanı testlerini geliştiğini biliyorum" dedi.

"İki virüs bir arada olunca daha ağır olacak"

Geçmişte Covid-19 öncesinde de yine bu 'influenza' tanısını Halk Sağlığı Laboratuvarları aracılığıyla teyit edebildiklerini kaydeden Prof. Dr. Taşova, "Özellikle bu dönemde ikisi de karışacağı için grip aşılarının yapılmasını öneriyoruz. İkisi bir arada olduğunda daha ağır bir hastalık olacağını düşünüyoruz. Ama bir de şöyle bir şey var; Türkiye'nin de üretime başladığı ‘favipiravir’ aynı zamanda gribe de etkili. Bu ilaç tedavi olarak ikisine birden etkili olacaktır. Ama şu aşamada aşı kadar etkinliğini bilemiyoruz. İki ilacın da birlikte verilmesi bağlamında gribi tedavi etmek için eskiden beri kullandığımız 'oseltamivir' hem de 'favipiravir'i bir arada kullanırsak gereksiz bir yük olacaktır. Buna göre mutlaka grip aşısı yapılmasını şiddetle öneriyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, çocuklara da grip aşısını önerdiğini kaydetti
ÖNCEKİ HABERLER
Giresun Dereli'de selin açtığı yaralar sarıldı
Kişi başına milli gelir 9 bin doların altına indi! Türkiye dünyada 70'inci sırada
CHP'li Mutlu Yıldırım'a terör soruşturması
İzmir'de sünnet magandaları küçük kızı bu hale getirdi
Adana'da esnaf kokudan duramayınca yalnız yaşayan adamın öldüğü ortaya çıktı
Bebeğini koklayamadan öldü! Afyonkarahisar'da koronavirüs acıyı yaşattı
Gemi komutanlarına 'vur emri' yetkisi verildi! Eski İstihbarat Daire Başkanı'ndan olay ifadeler
Emine Erdoğan, Dr. Ayşe Hümeyra Ökten'in vefatı dolayısıyla paylaşımda bulundu
Düğünlerde alınan yeni koronavirüs tedbirleri yürürlüğe girdi
Kastamonu'da düğün dönüşü feci kaza! Karı koca hayatını kaybetti
Yorumlar 7 yorum