BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu üyelerinden hayati uyarı! Virüsün etkisi geçmedi ikinci dalga gelebilir

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Bilim Kurulu üyeleri, Prof. Dr. Canan Ağalar, Prof. Dr. Aydın Yılmaz ve Prof. Dr. Tevfik Özlü virüsün etkisini tamamen yitirmediği gerekçesiyle, "rehavete kapılmayın" uyarısında bulundu. Bilim Kurulu üyeleri 'virüsün etkisinin geçtiğini kimse söyleyemez. İkinci dalganın gelme ihtimali var' açıklamasında bulundu.

Abone ol

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler ve tedavilerdeki başarılı sürecin etkileri görülüyor. Zira vaka sayıları azalıyor, ölüm oranları düşüyor ve hayat kademeli şekilde normalde dönüyor.

Koronavirüs tehdidinin bitmediğine ve dikkat edilmezse sürecin uzayabileceğine vurgu yapan uzmanlar, özellikle Ramazan Bayramı'nda kurallara uyularak, bu yıl ziyaretlerin yerini telefon görüşmelerinin alması gerektiğini söyledi.

Virüsün etkisinin geçtiğini kimse söyleyemez
Virüsün etkisi geçmiş gibi davrananları uyaran Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi ve Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Canan Ağalar, Türkiye’nin başarıyla yürüttüğü Kovid-19 mücadelesinde geriye dönüş yaşanmaması için kritik bir dönemden geçildiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ağalar, “Virüsün etkisinin geçtiğini kimse söyleyemez. 3 önemli kural var, olmazsa olmazımız: Maske takmak, el temizliği ve sosyal mesafe kuralı. Artık yeni normalimiz bu olmalı. Influenza ve koronavirüslerden deneyimimize göre bu, üst solunum yolu etkenleri arasına girebilir, sonbahar kış aylarında da bu şekilde devam eder, 2020 böyle geçebilir” ifadelerini kullandı.

İkinci dalganın gelme ihtimali var
Rehavete kapılmanın tehlikelerine ilişkin ise Prof. Dr. Canan Ağalar, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

Erken rehavete kapılmamak gerekli. Bu da ancak eğitimle olacak bir şey. Örneğin, ağzını ve burnunu kapatmazsan, taktığın o maskenin hiçbir fonksiyonu yok. Maske takınca ağzını ve burnunu düzgünce kapatacaksın. Defalarca söylendi. Ne kadar beklesek de bu eğitimi veremezsek, hiçbir zaman tam anlamıyla önlem alınmış olmayacak. Bireylere görev düşüyor. Hem kendimize bulaşmasını engelliyoruz hem de karşımızdakine. Karşılıklı sevgi ve saygı göstergesi. Ben takarsam ve karşımdaki takmazsa, bu bana saygısızlık. Sağlığımı hiçe saymak, sağlığıma saygısızlık. Düzgün maske takmak zor değil, alışkanlık kazanmak şart. İkinci dalganın gelme ihtimali var. Bu yıl maskeli gezmeye alışacağız. 3 kurala uyarsak sorun yok.

Bu yıl görüntülü konuşmalarla bayramlaşalım
Canan Ağalar, bu yıl bayramlaşmaların görüntülü konuşmalar yoluyla yapılmasını önerdi:Aslında toplumumuzun çok sevdiğimiz bir geleneği bayramlaşma. Sevgi ve saygı içinde olduğumuzu gösterir ancak bu sene bunu yüz yüze yapmayarak, karşımızdaki kişiye ve onun sağlığına olan saygımızı göstereceğiz. Bu senelik bu bayramda görüntülü görüşmelerle, telefon konuşmaları yoluyla bayramlaşalım. Kimse birbirine kırılmaz.

2020 yılı böyle devam edecek
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr Aydın Yılmaz da Prof. Dr. Canan Ağalar ile benzer görüşte.Rehavete kapılmamak gerektiğini vurgulayan Aydın Yılmaz'a göre, 2020 yılı maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uyarak geçecek."Maske ve sosyal mesafe, artık hayatımızın bir parçası" diyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

Bu sene buna alışacağız. 2020 yılı böyle devam edecek. Virüsün etkisi bunu bir tedavisi yok, aşının bluunma süreci 2020de mümkün gözükmüyor, maske ve temassızlığa dikkat. Sağlık otoriteleri ve devletimiz yapacağını yaptı, bundan sonra artık kişilerin kendilerinin dikkatli olması gerek. Riskini belirleyip, halkımız dikkat edecek.

Kişiler kendi tedbirlerini gevşetirse, vakalar yeniden 2 bini bulur
Bu yıl alışılagelmişin dışında gerçekleşecek olan bayrama ilişkin ise Aydın Yılmaz, "Sokağa çıkma yasağının amacı zaten kişilerin bir araya gelmesinin önüne geçmek. Bayramlaşma olmamalı. Görüntülü konuşma yapılabilir. Ama bir araya gelmek, tokalaşmak, sarılmak kesinlikle yok! Bizim insanımız samimiyeti sever, dayanamayacağı şey tokalaşmamak, sarılmadan bayramlaşmak, el öpmemek ama bu yıl böyle olmak zorunda. Virüs tehlikesi geçmedi, dün 961 vaka görüldü. Tedbiri elden bırakmamak gerekli. Kişiler kendi tedbirlerini gevşetirse, vakalar yeniden 2 bini bulur" yorumunu yaptı.

Virüs hala dolaşıyor ve öldürüyor
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de Prof. Dr. Canan Ağalar ve Prof. Dr. Aydın Yılmaz ile benzer görüşte.Virüs yokmuş gibi davranmanın çok büyük hata bir olduğunu vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü, şu ifadeleri kullandı:

Virüsün etkisi geçmedi. Virüs bizi terk etmiş değil. İki gündür 900'ü aşkın yeni hastamız var. Büyük çoğunluk kurallara uydu, vaka sayımız azaldı ama virüsün yeni enfekte ettiği kişiler de var. Virüs hala bulaşıyor ve öldürüyor da! Giderek etkisi azalıyor ve ölüm oranı azalıyor ama bu durum, tehlikenin geçtiğini göstermiyor. Rastlantısal bir azalma değil, tedbir aldığımız için vakalar azalıyor.

Dikkat edilmezse süreç uzayabilir
Tedbirlerin gevşetilmesi, özensiz ya da dikkatsiz davranılması veya rehavete kapılmanın sonuçlarına ilişkin ise Özlü, "Evden çıkma konusunda gevşemeler oldu ama sosyal mesafenin korunması, hijyen ve maske kullanımı konusunda geri adım atılmaması gerekli. Dikkat edilmezse süreç uzayabilir, hafifçe geriye doğru dönebilir" yorumunu yaptı.

Bayram ziyareti kabusa dönüşmesin
Bu yılki bayramlaşmaya da değinen Özlü, şunları kaydetti:"Virüs bir yere gitmedi, en ufak bir dikkatsizliği affetmiyor. Bir taziyede 103 kişiyi enfekte ettiğini biliyoruz. 5 binlerden  900'lü vakalara geldik. Başarılı oluyoruz ama henüz hiçbir şey bitmedi. Yüz yüze bayramlaşma, büyük hata olur. Virüsün kimde olduğu, size kimden bulaşabileceği belli değil. Hiç tanımadığın kişilerden bulaşmıyor, arkadaş, komşu, tanıdınız insanlar size bulaştırıyor çünkü onlarla yakınlaşıyorsunuz! İftar davetlerinde de gördük, çok sayıda kişinin testi pozitif çıkmaya başladı. İçlerinde enfekte olanlar, ölenler olabilir, sonra vicdan azabını yaşayabiliriz. Bunnu yaşamamak için de bu bayram, mesaj, sesli mesaj, arama, görüntülü arama gibi yöntemlere başvurulabilir dijital ortamlar kullanılabilir"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'da sosyal mesafe önlemleri! Yeşil alanlar çembere alınıyor
Foto Galeri İstanbul'da sosyal mesafe önlemleri! Yeşil alanlar çembere alınıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'de son korona testleri de negatif çıktı
Fenerbahçe'de son korona testleri de negatif çıktı
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Bugün bayramın 3. günü (26 Mayıs) marketler açık mı?
Bugün bayramın 3. günü (26 Mayıs) marketler açık mı?
Rusya Libya'da 24 saat içinde 15 uçak indirdi
Rusya Libya'da 24 saat içinde 15 uçak indirdi
Akdeniz'de korkutan deprem!
Akdeniz'de korkutan deprem!
Bu saatlere dikkat! Meteorolojiden 10 il için sağanak yağış uyarısı
Bu saatlere dikkat! Meteorolojiden 10 il için sağanak yağış uyarısı
İstanbul Beyazıt tramvay durağında korkunç manzara! Erkek cesedi bulundu
İstanbul Beyazıt tramvay durağında korkunç manzara! Erkek cesedi bulundu
Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs tedavisinde kullanılan o ilacı yasakladı
Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs tedavisinde kullanılan o ilacı yasakladı
İzmir'de iğrenç olay! Genç kızı taciz edip cep telefonunu gasp ettiler
İzmir'de iğrenç olay! Genç kızı taciz edip cep telefonunu gasp ettiler
İstanbul'da korkutan yangın! Apartman sakinlerinden 'Evini yaktı ve kaçtı' iddiası
İstanbul'da korkutan yangın! Apartman sakinlerinden 'Evini yaktı ve kaçtı' iddiası