BIST 1.205
DOLAR 7,88
EURO 9,28
ALTIN 482,48
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bilim insanları yeni bir kimyasal tepkime sınıfı keşfetti

Bilim adamlarının üç molekülün birbiriyle çarpıştığı yeni bir kimyasal tepkime sınıfı keşfettiği açıklandı.

Abone ol

Columbia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde görevli bilim adamı Michael P. Burke liderliğinde yürütülen araştırmada, sırasıyla H, O2 ve H moleküllerinin her birinin kimyasal bağların oluşması ve kırılmasında rol oynadığı kimyasal tepkime sınıfının keşfedildiği belirtildi.

Keşfin ayrıntıları 'Nature Chemistry' dergisinde yayımlanırken bilim adamları, H ve O2 moleküllerinin çarpışmasıyla kısa süreliğine oluşan HO2** bileşiminin, 3. molekül H ile çarpışmak için tepkimeye girdiğini açıkladı.

SAYISIZ İHTİMALE KAPI ARALIYOR

1956 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Cyril Hinshelwood ve Nikolay Semenov'un, 1920'ler ile 30'larda zincirleme reaksiyon konusundaki çalışmaları sırasında, bugün 'kimyasal termoleküler tepkimeler' adı verilen keşfin hipotezini ortaya attığı belirtildi.  

Burke, keşfin, yeni motor türlerinin tasarlanmasından iklim değişikliğinden sorumlu gezegen kimyasının ve yaşamı oluşturan koşulların anlaşılmasına kadar sayısız ihtimale kapı araladığını söyledi. 

Uzay araçlarının, Dünya'ya inişlerinde radikal fraksiyonlar ve çok yüksek ısıyla karşılaştığını örneğini veren Burke, 4. sınıf bu tepkimenin, ısının araca nüfuz etmesi üzerinde etkili olabileceğini kaydetti. 

abd
ÖNCEKİ HABERLER
Bütçe temmuzda 926 milyor fazla verdi
İstanbul'un saklı cenneti 'Ormanlı'
Taylor Swift davasında sonunda karar çıktı
Saldırı hazırlığındaki teröristler öldürüldü
Skandal her geçen gün büyüyor: 19 ülkeye sıçradı!
Bu illerdekiler dikkat! Meteoroloji'den dolu, hortum, sel uyarısı var
Yorumlar