HABER /  DÜNYA

Skandal her geçen gün büyüyor: 19 ülkeye sıçradı!

Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkenin yanı sıra İsviçre, Hong Kong ve Güney Kore'de görülen böcek ilaçlı yumurtalara Macaristan'da da rastlandığı bildirildi.

Ulusal Gıda Güvenliği Ofisince yapılan açıklamada, böcek ilaçlı yumurta veya bu yumurtaları içeren ürünlerin Macaristan'da da görüldüğü ifade edildi.

Söz konusu ürünlerin Almanya'dan Macaristan'a ithal edildiği belirtilen açıklamada, Tarım Bakanlığının 4 Ağustos'tan itibaren ülkeye giren yumurta ya da yumurta içeren tüm ürünleri kontrol edeceği, kontrollerin ay sonuna kadar süreceği kaydedildi.

DAHA FAZLA ÜLKE ETKİLENDİ

AB, böcek ilaçlı yumurta veya bu yumurtaları içeren ürünleri 15 üye ülkenin yanı sıra İsviçre ve Hong Kong'un da aldığını açıklamıştı. Önce Almanya, Belçika ve Hollanda'da ortaya çıkan daha sonra diğer üye devletlere yayılan skandalın, sanıldığından daha fazla ülkeyi etkilediği ortaya çıkmıştı.

AB Komisyonunun Tarım ve Ticaret Sözcüsü Daniel Rosario, Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'da 'fipronil' kullanılan çiftliklerin faaliyetlerinin engellendiğini kaydetmişti.

Dünya Sağlık Örgütünün, 'orta düzeyde zararlı madde' olarak nitelendirdiği fipronilin, çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere, ciğerlere ve tiroit bezine zarar verebileceği belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Van'da jandarma komutanlığına saldırı
Rusya'nın Türkiye korkusu
Bayram Tatili kararı ne Bakanlar Kurulu tatili kaç gün yaptı?
Ünlü şampiyon Diyarbakır'da gözaltına alındı
Kan donduran saldırı: 27 kişi öldü, 83 kişi yaralandı!
AÖF kayıt yenileme ekranı ANASİS açıldı AÖF bahar dönemi kayıt yapma
Yorumlar 2 yorum