BIST 2.388
DOLAR 15,97
EURO 16,81
ALTIN 931,55
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm

Ak Parti'nin Van'ın Çaldıran İlçesi'nde düzenlediği mitingte konuşan Arınç, çözüm sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine değinerek, "Benim şahsıma bu zulümler yapılsaydı ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm" dedi.

Ak Parti'nin Van'ın Çaldıran İlçesi'nde düzenlediği mitingte konuşan Arınç, Türkiye'de 1.5 yıldan bu yana silahların sustuğunu belirterek, terörün bitmesini, silahların susmasını artık cenazelerin gelmemesini, ülkede Kürdü, Türkü ile dostça yaşamasını istediklerini anlattı. Arınç, şöyle devam etti:

"Çözüm sürecini en çok destekleyenleden biri bendim. Kürt kardeşlerimizin kahramanlığını, topraklar üzerindeki varlığını taktir eden bir insanım. Beni çok suçladılar. Beni suçlayanlar, Kürtlerin varlığını inkar edenler de alay ediyorlardı. Reddediyorlardı. İnkar ediyorlardı. Hayır Kürt yoktur, onlar şunlardır diye hikaye uyduruyorlardı. Meclis kürsüsüne çıktım bu topraklar üzeninde 20 yıldır değil 1000 yıldır Kürt var. Asil, vatanperver dindar insanardır dedim. 1980'lerden sonra Diyarbakır Cezaevi'nde zulümler yapılırken, Kürtçe konuşmak yasaklanırken, herşeyini kaybetmiş insanlar eğer çıkıp dağa kaçmışlarsa, intikam almak istiyorlarsa onları da anlamamız gekir. Benim şahsıma bu zulümler yapılsaydı ben de belki dağa çıkmayı düşünürdüm diye isyan ettiğim günler oldu. Çok şükür isyan etmedik. dağa çıkmadık ve elimize silah almadık."

NEVRUZDA VERİLEN MESAJ YERİNİ BULDU

Gönüllerinde zaman zaman isyanlar geçirdiklerini belirten Arınç, her şeyin demokrasiyle çözüleceğine inandığını ifade etti. Silahların susması için verilen mesajların yerini bulduğunu belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Silahlar sussun diye nevruzda verilen mesaj yerini bulmaya başladı. Bu yıl da tekrarlandı. Terör olayları yok. Münferit olaylar oluyor. Ama geçmişte olduğu gibi silahlı, mayınlı olaylar artık son buldu. Biraz daha sabır. İnşallah çözüm sürecini sobote etmek isteyenlere karşı çıkılırsa, o zaman bu topraklarda çiçeklerin açtığı, insanların huzur içinde yaşadığı bir toplum olacağız. Çoğu gitti azı kaldı. Baldıran zehiri içerek bu işin sonunun hayırlı olmasını diliyorum."

Hiç bir hükümetin çözüm sürecine cesaret edemediğini ileri süren Bülent Arınç, "Sadece rahmetli Özal yapmak istedi ama ona da izin vermediler. Binlerce insanın kanının döküldüğü, herkesin ağıtlar yazdığı bir Türkiye'de ben çözüm sürecine sahip çıkacağım demek cesaret ister. Bugün de hiçbir parti Ak Parti kadar samimiyetle durmuyor" dedi. Arınç, BDP milletvekillerinin de çözüm sürecini desteklidiklerini kaydettinten sonra "Zaman zaman yaptıkları davranışlarla zor şeyler söylüyorlar kabul edilmeyecek hazmedilmeyecek şeyler söylüyorlar. Ama sabrın sonu selamet diyoruz. Millet yıllardır sabrediyorsa sonuncunu alacak. Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır" diye konuştu.

Hükümetin yalan ve iftiralarla yıpratılmaya çalışıldığını öne süren Arınç, "Belden aşağı vurarak Başbakanı lekeleriz diyenler var. Duvara çamur atın izi kalır diyorlar. CHP'nin MHP'nin siyasette kullandığı bu yolsuzluk iddialarına kimse inanmıyor. Partimizin adı ak kimsenin kara çalmasına izin vermeyiz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'den Kılıçdaroğlu'na bozkurtlu afiş
MHP'den Kılıçdaroğlu'na bozkurtlu afiş
Filler tepişir Bulgaristan ezilir
Filler tepişir Bulgaristan ezilir
Kahramanmaraş'a hızlı tren müjdesi
Kahramanmaraş'a hızlı tren müjdesi
Mansur Yavaş'ın adamları komaya soktu
Mansur Yavaş'ın adamları komaya soktu
Melih Gökçek Twitter'dan çağrı yaptı
Melih Gökçek Twitter'dan çağrı yaptı
Madencilerle yerel seçim sohbeti
Madencilerle yerel seçim sohbeti
Onu da dinlemişler! Erdoğan açıkladı
Onu da dinlemişler! Erdoğan açıkladı
Rusya: AB'nin ambargoları 'gerçekten kopuk'
Rusya: AB'nin ambargoları 'gerçekten kopuk'
Kenan Işık'ın hayati tehlikesi devam ediyor
Kenan Işık'ın hayati tehlikesi devam ediyor
Hint Okyanusu'nda 'enkaz parçası' bulundu
Hint Okyanusu'nda 'enkaz parçası' bulundu