BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,30
HABER /  SAĞLIK

Bebeklerde kabızlık nasıl geçer bebek kabızlığına iyi gelen masaj ve çözüm

Kabızlık (konstipasyon) bebeklikte ve çocukluklarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde kabızlık varsa en iyisi masaj gelir...

Abone ol

Genel olarak çocuklarda iki günde bir ile bir günde iki dışkılama normal sayılmaktadır. Bebeklerde özellikle anne sütü alanlarda günlük dışkılama sayısı daha fazla olabilir. Kabızlık (konstipasyon) bebeklikte ve çocukluklarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Beslenme alışkanlıklarından kullanılan ilaçlara pek çok nedeni olabilir.

En sık karşılaşılan tür olan basit kabızlık, anne sütü kesildiğinde yerine başlanan besinlere uyum sağlama aşamasında veya tuvalet eğitimi sırasında başlamaktadır. Seyrek olarak anne sütüne ek olarak, bebek için yeni olan besinler başlandığında da ortaya çıkabilir. Burada seçilen besinin niteliği önemli olmakla birlikte bünyesel faktörlerin de rolü vardır. Sık görülen bu basit tipin yanı sıra kabızlığa, kullanılmakta olan ilaçlar (demir ilaçları, idrar söktürücüler, bazı psikiyatri ilaçları, ..) neden olabileceği gibi, bu durum bazı önemli hastalıkların ilk habercisi de olabilir. 

Bebeklerin günde kaç kez dışkı yapar normali ne?
Bazı bebekler günde birkaç kez dışkısını yaparken bazı bebekler 2-3 günde bir dışkısını yapar. Bu durumda panik yapmayın. Çocuğun dışkısı sertse ve çocuk dışkılama sırasında zorlanıyor ve ağrı hissediyorsa gerçek bir kabızlıktan bahsedilebilir.

Bebeklerde kabızlık belirtileri
Kabızlık bebeklerde ağlama nöbetleri, huysuzluk ve uykusuzluğa yol açabilir. Ayrıca karın ağrısı, sinirlilik ve makat bölümünde çatlaklar görülebilir. Kabızlık devam ederse ve bebeğinizin karın ağrısı, bulantı veya kusması varsa hemen doktoru arayın.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?
Bebeğe yaptırılacak ılık banyolar, karın bölgesine yumuşak masaj, bebeğin poposuna vazelin gibi kayganlaştırıcı sürmek, egzersiz yaptırmak, beşinci aydan sonra yeterince büyümüş bebeklere lifli meyvelerin suyunu vermek kabızlığı rahatlatabilir. Bebeklere doktora başvurmadan hiçbir şart altında kabızlık ilacı, laksatif ya da müshil verilmemelidir.

Bebeklerde kabızlık neden olur? 
*Anne sütü ile beslenme döneminde annenin kabız olması
*Katı gıdalara geçişler ve mama konsantrasyonunun değiştirilmesi 
*Anne sütünden inek sütüne geçişte çok fazla inek sütü tüketmek (1 yaş önce inek sütü verilmemelidir)
*Diş çıkarma ve emekleme döneminde bebeğin yanlış beslenmesi
*Bebeklikte kullanılan demir ilaçları

Kabızlıktaki sürecinde acil doktora başvurulması gereken durumlar

*İshal atakları 
*Makattan kanamaların olmaya başlaması
*Dışkılama yapılamaması 
Bu durumda kolonoskopi, rektoskopi, rektal manometri incelemeleri yapılabilir. Tedavi için Çocuk Cerrahisi uzmanına başvurmak gerekebilir.

Bebeğinizin kabız olduğundan nasıl emir olursunuz?
İlk belirti bebek ya da çocuğun gaitasını yaparken zorlanması ve acı çekmesidir. Hatta dışkılama hastayı ağlatacak kadar ıstırap verici olabilir. Gaita aralıkları gitgide uzar. Bebeğin bezini değiştiren kişi gaitanın seyrekliğini ve giderek kıvamının arttığını fark eder.

Ancak gaitasını kendi başına yapacak yaştaki çocuklarda bu seyreklik gözden kaçırılabilir. En sık yanılgı gaitanın iyice katılaşmamış olmasıdır. Gaita kıvamındaki belirgin artışlar çocuğun gaitası iyice sert olmasa bile kabızlık lehine yorumlanmalıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu'ndan 'ucuz ekmek' şikayetine tepki
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Tekirdağ'da alkolmetreye üflemeyen sürücü 179 promil alkollü çıktı
Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki hamile bir Afgan sığınmacı kendini yaktı
Slovenya Başbakanı'ndan tepki çeken Kur'an paylaşımı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken Kanal İstanbul açıklaması
Fahrettin Koca, cenazedeki görüntü için özür diledi
Hatay'da yurda kaçak girmeye çalışan ikisi HTŞ mensubu 9 kişi yakalandı
Altında yükseliş sürecek mi? Teknik uzman Tunç Şatıroğlu ons altında hedefi gösterdi
Zonguldak'ta 7 bin TL geliri olan kadın yardım istedi, Vali şok oldu!
Yorumlar