HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bebek sesiyle ilgili ilginç araştırma

Yaşıtlarının sesinin bebeklerin konuşmayı öğrenmesine daha fazla yardımcı olduğu belirlendi.

Kanadalı bilim adamlarının araştırmasına göre, yaşıtlarının sesine odaklanmak bebeklerin konuşma sürecinde önemli rol oynuyor

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, bebeklerin, yaşıtlarının seslerini yetişkinlerinkinden ortalama yüzde 40 daha uzun süre dinlediğini, bunun da konuşmayı öğrenme sürecinde son derece önemli rol oynadığını gösterdi. 

Bilim adamları, 6 aylık bebeklere, başka bebeklerin ve yetişkinlerin çıkardığı sesli harfleri tekrar tekrar dinletti ve dikkat süresini değerlendirdi.

Bebeklerin yaşıtlarının sesini duyduğunda güldüğü ve dudaklarını kıpırdattığı, bunları, kendilerinin de çıkarmayı denediği seslere benzettiği, yetişkinlerin sesine ise kayıtsız kaldığı belirtildi. 

Bilim adamlarından Linda Polka, bir bebekle konuşurken yetişkinlerin harfleri daha tiz ve vurgulu çıkardığını hatırlatarak aslında bu şekilde bebeklerin kendi sesini algılamaya hazırlandığını ifade etti. 

Polka, bebeklerin yalnızken genellikle bazı sesler çıkardığını ve dudaklarını çeşitli şekillerde hareket ettirerek kendi seslerini bulmaya çalıştıklarını açıkladı.

Sonuçları "Developmental Science" dergisinde yayımlanan araştırmanın, dilin gelişim sürecinin yanı sıra işitme ve konuşma bozukluğu bulunan çocuklara yönelik yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine de ışık tuttuğu bildirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Altın fiyatları bugün 5 haftanın zirvesinde
Devlet Bahçeli'den mazot vaadi!
Anket sonuçları hangi şirket ne kadar yanılıyor?
Aday olamayan vekillere seçim kıyağı!
İstifa eden çalışana tazminat geliyor!
Hacamat takvimi Ocak ayı 2020 hangi günler hacamat yaptırılır?
Yorumlar