HABER /  POLİTİKA

BDP'li başkanlar için beraat kararı

Öcalan için basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 98 belediye başkanı beraat etti

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nden (DTP) belediye başkanı seçildikten sonra, yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında dava açılan 98 belediye başkanının tümü ‘örgüt üyeliğinden’ beraat etti.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile tutuksuz sanıklar Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile Sinan Uysal, Salih Aktan, Semra Azizoğlu ve Gülbeyaz Gümüş katıldı.

KÜRTÇE SAVUNMA YAPILDI

Duruşmada Kürtçe savunma yapan sanıklara tercüman olarak Necati Güvenç atandı. Sanık avukatlarından Fethi Gümüş, Kürtçe savunma serbestliğinin sabah Resmi Gazete’de yayımlandığını ve bugün mahkemede uygulandığını ifade ederek, davanın bugün karara bağlanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, kısa bir aradan sonra, sanıklardan Remezan Karacadağ'ın yargılama sırasında öldüğü anlaşıldığından kamu davasının düşürülmesine karar vererek, "Sanıkların üzerine atılı terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan atılı bulunan kamu davasında ayrı ayrı kovuşturmaların ertelenmesine, sanıkların erteleme kararının verildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde basın ve yayın yoluyla, ya da sair düşünce ve kanat açıklama yöntemleriyle temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç işlemeleri ve bu suçtan dolayı kesinleşmiş hükümle cezaya mahkum olmaları halinde ertelenen kovuşturmaya devam edilmesine. Her ne kadar sanıklar hakkında terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçunu işledikleri iddia olunmuşsa da, yüklenen fiilin sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle tüm sanıkların CMK 323/2 e maddesi uyarınca delil yetersizliğinden ayrı ayrı beraatlerine, beraat ve düşme kararları yönünden yargıtay ile ilgili ceza dairesine temyiz edilebileceğine dair talebe uygun olarak oy birliğiyle verilen karar açıkça okunup usulen tefhim olundu” dedi.

Haklarında ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ ve ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlarından 20 yıla kadar hapis cezasının istenen sanıklar arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da yer alıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Evlerinde tuvaleti en az olan üç il
Rus gencin ailesi bakın nerde bulundu?
Ünlüleri bu şekilde ifşa etmek doğru mu?
TSK'da 3 bin TL maaşlı iş fırsatı!
Başörtülü avukatlardan açıklama
Bambaşka biri gibi Sıla Gençoğlu'nu makyajsız görenler tanımakta zorlandı
Yorumlar 13 yorum