BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,73
ALTIN 392,14
HABER /  EKONOMİ

BDDK'dan kur ataklarına yeni önlem

Kurda yaşanan ani hareketlenmelere ilişkin önlem alındı. BDDK tarafından bankaların Türk Lirası alımında forward işlemine yüzde 25 sınırlama getirildi.

Abone ol

BDDK, kurdaki spekülatif hareketlenmeleri önlemek için bir önlem daha aldı. BDDK'nın önlemine göre, bankaların Türk Lirası alım işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan kur ataklarına karşı yeni önlem alındı. BDDK'nın açıklaması şu şekilde:

"Bilindiği üzere bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25'ini geçemeyeceği, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacağı, bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenemeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı daha önce kararlaştırılmıştı. Bu defa, yukarıda belirtilen sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin de dahil edilmesine karar verilmiştir."

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'ye Rusya ve Çin'den ortak tepki
Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı
ABD Savunma Bakanı: Türk askerlerine...
Ordu'da feci kaza: Ölü ve yaralılar var!
Dolar kuru ne oldu? Yeniden düşüşte
2020 Başkomiser yeni zamlı maaşları ne kadar oldu?
Yorumlar 2 yorum