BIST 10.652
DOLAR 32,17
EURO 34,96
ALTIN 2.438,22
HABER /  GÜNCEL

BBP'den bomba çıkış! Esed ile görüşülmelidir

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Esad ile gerçeklerin konuşulmasının zamanının geldiğini ve bölgedeki gelişmeler açısından da görüşülebileceğinin hem ülkemiz hem Suriye hem de bölgemiz menfaatine olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

Abone ol

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın İran ziyaretlerini çok önemli ve doğru atılmış adım olarak gördüklerini söyledi.

Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ile yeniden görüşülmeye başlanmasının zamanını geldiğini iddia etti.

ESNEK BİR DIŞ POLİTİKA GEREKİYOR

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve Genelkurmay Başkanımızın İran ziyaretlerini çok önemli ve doğru atılmış adımlar olarak gördüğümüzü açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulunan Destici, Türkiye'nin artık esnek bir dış politika izleyerek ülke ve bölge menfaatleri doğrultusunda adımlar atması, yeni birliktelikler oluşturması gerektiğini vurguladı.

EĞER BUNLAR OLACAKSA ESED'LE GÖRÜŞÜLMELİDİR

Bölgenin en acı gelişmelerinin Suriye ve Irak'ta yaşandığına dikkati çeken Destici, "Eğer Suriye'ye huzur gelecekse, ülkemizde bulunan ve muhacir hayatı yaşayan dört milyon Suriyeli kardeşimiz topraklarına sağ salim döneceklerse, Suriye'de demokratik bir siyasal düzen kurulacaksa, Suriye'nin toprak bütünlüğü muhafaza edilecekse, Suriye'nin kuzeyinden PYD, YPG, PKK temizlenecekse Esad ile de görüşülmelidir." diye konuştu. 

GÖRÜŞMEK HEM ÜLKEMİZ HEM BÖLGE MENFAATİNE

Esed'in bu süreçte büyük dersler aldığı kanaatinde olduklarını aktaran Destici, "Onun için Esad ile gerçeklerin konuşulmasının zamanının geldiğini ve bölgedeki gelişmeler açısından da görüşülebileceğinin hem ülkemiz hem Suriye hem de bölgemiz menfaatine olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

ŞARTLAR DEĞİŞTİ, 5 YIL ÖNCENİN ŞARTLARI YOK

"Suriye'de masum çocukların, kadınların, sivillerin katiliyle Türkiye'nin nasıl bir masada oturabileceği" sorusu üzerine de Destici, onca yıldır yaşananlara rağmen hala Suriye Devlet Başkanlığında Esed'in oturduğuna işaret etti. 

Artık burada oynanan oyunun açığa çıktığını söyleyen Destici, "Bugün Suriye'de yaşananların beş sene sonra Türkiye'de yaşanmayacağının bir garantisi yok. Onun için bizim hattımızı oralarda çizmemiz gerekiyor. Şartlar değişmiştir. Beş sene öncesinin şartları artık yok. 'O yanlış yaptı', 'Diğeri bunu yaptı' şeklinde konuşmanın bir anlamı yok. Netice biz bugün hangi şartlardayız ona bakmalıyız, bu şartlara göre yeniden komşularımızla yeni bir dış politika süreci belirlemek zorundayız." ifadelerini kullandı.

KUZEY IRAK'A FIRAT KALKANI OPERASYONU YAPILMALI

Destici, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ndeki gayrimeşru referandumun asla kabul edilemeyeceğini belirterek, "İsrail'in gölgesinde ve onun desteğiyle kendi coğrafyasına ihanet peşinde koşan, İsrail iş birlikçisi Barzani'nin ıslah olmasını, kendisine gelmesini beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir. Ülkemizin beşte birini çizdiği sözde haritasının içinde gösteren, Türkiye'nin itirazlarına rağmen Türkiye'yi kale almadan referandum yapan, Türkmen bölgelerini işgale yeltenen Barzani, her büyük devletin yapacağı gibi şiddetle cezalandırılmalı ve ciddi yaptırımlar gecikmeden devreye sokulmalıdır." 

Irak'ta Türkmen vilayetlerinin oluşturulması konusunda Irak Merkezi Hükümeti ile görüşme yapılması çağrısında bulunan Destici, Kuzey Irak'a, Fırat Kalkanı Harekatı benzeri bir "Dicle kalkanı harekatı"nın yapılması gerektiğini söyledi.